reklamı kapat

POPÜLER

Threads LOG Görsel

Threads, 29 Nisan 2024 sonrasında Türkiye’de kullanılamayacak

 - Güncelleme: 15 Nisan 2024 15:50

Bugün çok sürpriz bir bildirim geçildi. Instagram’dan yapılan açıklamaya göre Threads 29 Nisan sonrasında Türkiye’de kullanılamayacak.

Bu konuda firmadan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Düzenleyici kurum kararı nedeniyle Threads artık Türkiye’de kullanılamayacak. Rekabet Kurumunun kararı nedeniyle, Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye’deki kişiler tarafından kullanılamayacak. Threads profilin devre dışı bırakılacak fakat bilgilerini indirebilir ve profilini istediğiniz zaman silebilirsin. Türkiye’deki Threads topluluğuna değer veriyoruz ve yakında geri dönmeyi umuyoruz.” Bu durum nedeniyle hesapları silmeyeceklerini belirten Instagram, bunun haricinde bir detay ise vermedi. Instagram’ın direkt olarak Elon Musk’ın X’ine rakip olarak geliştirdiği platform, Türkiye’de ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşmıştı. Meta’ya kısa süre önce bir geçici tedbir kararı uygulanmıştı. Bu konuda Rekabet Kurumu resmi olarak şunları aktarmıştı:META Platforms, Inc. (META) hakkında, Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada geçici tedbir kararı verildi (Geçici Tedbir Kararı). META’nın, Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini, kullanıcılara onay seçeneği sunmaksızın birleştirmesinin; soruşturma tamamlanana kadar telafisi güç zararlara yol açacağı değerlendirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • -META’nın pazarda uzun yıllardır faaliyet göstermesi sebebiyle kapsamlı ve detaylı bir veri birikimine sahip olduğu,
  • -META’nın sahip olduğu kullanıcı tabanın büyüklüğü ve çeşitliliğinin,  reklamverenler bakımından META hizmetlerini cazip hale getirdiği,
  • -Bu durumun, META’ya hizmet geliştirme amacıyla daha fazla kaynak ayırabilmesine imkân sağladığı ve rakiplerin reklam verenlere ve dolayısıyla finansal kaynaklara erişimini zorlaştırdığı, bu çerçevede META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturduğu,
  • -Ayrıca, META’nın sunduğu temel hizmetler ve ilişkili hizmetler ile birlikte bir ekosistem olarak faaliyette bulunduğu, bu durumun, META’nın her bir hizmetten edindiği gücü ve birikimi diğer bir hizmetine aktarmasını mümkün kıldığı ve pazar gücünü arttırdığı, tespit edildi.

Mevcut bulgular çerçevesinde; Instagram ve Threads arasındaki veri aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir uygulanmasına karar verilmiştir.”

Threads haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER