reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model Y

Tesla Model Y piyasadaki en güvenli araçlar arasında yer alıyor

Tesla’nın Türkiye’de resmi olarak satışa sunduğu tek modeli olan Tesla Model Y piyasadaki en güvenli araçlar arasında yer alıyor.

Tesla Model Y, kâr amacı gütmeyen kuruluş Insurance Institute for Highway Safety tarafından yapılan testler sonrasında beklentileri aşan bir sağlamlık / güvenlik performans ortaya koydu. “Top safety pick +” ödülünü alan ve çarpışma testlerinde mükemmele yakın puan elde etmeyi başaran aracın sağlamlığı, aslında daha önce de gelen çok iyi sonuçlar ile defalarca kanıtlanmıştı. Model Y aktarıldığı kadarıyla şu an “Top safety pick +” ödülünü alabilen 22 farklı araç arasında bulunuyor, araç Türkiye’de ise son dönemde maalesef hep zam haberleriyle ses getiriyor. Tesla, yukarıda da dediğimiz gibi şu an Türkiye’de sadece Almanya’da üretilen Tesla Model Y için satış gerçekleştiriyor. Bu araç için yapılan ilk lansman kapsamında arkadan itişli normal menzilli (430 km / 0-100 km/s arası 6,9 saniye / 217 km/s maksimum hız) versiyon özelinde 1 milyon 548 bin TL fiyat listelenmişti. Çift motorlu uzun menzilli (533 km / 0-100 km/s arası 5 saniye / 217 km/s maksimum hız) dört çeker versiyon 1 milyon 619 bin TL, çift motorlu dört çeker performans versiyonu (514 km / 0-100 km/s arası 3,7 saniye / 250 km/s maksimum hız) ise 1 milyon 778 bin TL fiyata sahipti. Lansman sonrasında fiyatlar sabit kalmadı, büyük oranda yukarıya doğru bir seyir karşımıza çıktı.

22 Şubat 2024 itibarıyla yapılan en son zam sonrasında Model Y’nin Türkiye’deki başlangıç fiyatı (Tek motor arkadan itişli sürüm) 2 milyon 366 bin TL oldu. Çift motorlu “Long Range” için Türkiye’de artık en az 2 milyon 985 bin TL‘yi gözden çıkarmak gerekiyor. Çift motorlu “Performance” versiyonu ise artık tam 3 milyon 230 bin TL‘den başlıyor. Daha önce bu modeller sırasıyla 2 milyon 299 bin TL, 2 milyon 899 bin TL ve 3 milyon 138 TL başlangıç fiyatlarına sahipti.

Tesla Model Y yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER