reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomatik sollama teknolojisi üzerinde çalışıyor

Dünyanın en iyi elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, yakın zamanda yayınlayacağı güncelleme ile otomobillerine yeni bir özellik eklemeye hazırlanıyor. Şirketin geçtiğimiz Mart ayında tanıtımını yaptığı güncellemenin kısa süre içerisinde kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

Tesla’nın Model S‘e getirmeyi planladığı 7.0 güncellemesi ile otomatik pilotta önemli bir değişikliğin yapılacağı iddia ediliyor. Yapılacak olan yenilikle birlikte sürücülerin hiçbir çaba göstermesine gerek kalmadan öndeki otomobilin kolaylıkla sollanabileceği ifade ediliyor. Sollama sırasında sürücünün üzerindeki yükü kaldırmayı hedefleyen bu yarı otomatik sistemin aktif hale gelmesi için seyir halindeyken sinyal verilmesi yeterli oluyor. Özelliğin kullanılması için ilk önce kullanıcının yolu kontrol etmesi gerektiğinden ötürü kaza gibi durumlarda hata Tesla’nın değil, sürücünün olmuş oluyor. Bu açıdan düşünüldüğünde Tesla’nın başını pek ağrıtmayacak gibi görünen teknolojinin halen deneme aşamasında olduğu da söylenenler arasında.

İnsanlar halen sürücüsüz otomobillere yeterince güvenmiyor ve bu nedenle de bu tür otomobiller yaygınlaşamıyor. Geçtiğimiz günlerde Google, sürücüsüz otomobilinin birden fazla kazaya karıştığını açıklamış ancak suçun tamamen sürücülerde olduğunu söylemişti. Buna rağmen bu tarz kaza haberlerinin güven problemi yarattığı yadsınamaz bir gerçek. Tesla’nın getirmeyi planladığı bu sollama teknolojisinin yeni güncellemede yer alacağı iddia edilse de Tesla’dan resmi bir açıklama gelmediğini de belirtelim.