reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Mad Max
Tesla Mad Max

Tesla araçların otomatik pilot sistemi için ilginç “Mad Max” modu

Elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla, ürettiği otomobillerde çok gelişmiş bir otomatik pilot sistemi kullanıyor. İşte şirket bu sistem için oldukça ilginç “Mad Max” modu üzerinde çalışıyor.

Tesla otomobillerin bünyesinde gelişmiş sensör ve kameralar yer alıyor. Bu donanımlar sayesinde kendi kendi gidebilen Model ailesi, bu konuda sınıfın en iyileri arasında yer alıyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre araçlar için bir de Mad Max modu geliştiriliyor. Meşhur filmden ilham alınan bu mod, söylendiği kadarıyla şerit değiştirme üzerine odaklanıyor. Araçların geliştirici menü sisteminde dahi görünen mod, şimdilik söylendiği kadarıyla aracın şerit değiştirme hızı ve agresifliğini belirliyor. Mad Max modunda otomatik pilot açık aracın “sürücülerin üzerine kıracak kadar hızlı” şekilde şerit değiştireceği tahmin ediliyor. Elbette henüz somut bir gösterimi yapılmayan süreç, standart ve agresif olmak üzere iki farklı mod daha taşıyor. Kişilerin otonom kontrol altındaki araçlarına çok seri şerit değiştirme komutunu hemen veremeyeceği de belirtiliyor. Yani çok agresif modlara geçiş için ayar üzerine uzun süre basılması gerekecek gibi görünüyor.

Tesla Mad Max

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla otomatik pilot sistemlerinde Seviye 5’i hedefliyor

Seviye 5, insana ihtiyacın tamamen ortadan kalkması anlamına geliyor. Yani içerisinde insan olmayan araçların yolculuğunu hedefleyen firma, bunu yapabilecek altyapıyı da elinde barındırıyor. Ancak henüz yasal olarak bu sürece izin verilmiyor. Ayrıca halen bazı güvenlik sorunları da bulunuyor. Bunların çözümü için çok çalışan firma, konuda uzman isimler ile alana adeta öncülük ediyor.

İlgili Video

Şirketi otomatik pilot sistemi