reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Türkiye yolundaki Tesla, ABD’de büyük bir işten çıkarma yaptı

Elon Musk, küresel olarak görülen olumsuz ekonomik tablo nedeniyle Tesla tarafında işten çıkarma yapılmasını istemişti.

Elon Musk, üst düzey Tesla yöneticilerine geçtiğimiz haftalarda bir bildirim gönderdi ve işe alımların spesifik bir süre verilmeden küresel olarak durdurulmasını istedi. Musk ayrıca Tesla’da yüzde 10’luk bir personel küçülmesi yani işten çıkarma istediğini de söylemişti. 2021 sonunda küresel olarak 99 bin üstünde çalışan sahip olan Tesla, küçülmeyi tam olarak nerede ya da ne zaman yapacak bilinmiyordu. Yeni gelen bilgilere göreyse firma ABD merkezli olarak neredeyse 200 farklı çalışanı ile yollarını ayırdı. Çok ilginç olarak bu 200’e yakın kişi, firmanın büyük önem verdiği kompleks otomatik pilot sistemi üzerinde çalışıyor ve uzun zamandır sistemi eğitiyordu. Tesla araçların otomatik sürüç sistemi halen tam olarak mükemmel değil ancak pazarın en iyileri arasında yer alıyor.

2022 içerisinde Türkiye’de operasyona başlayacak olan firmanın, yeni gelişmeler ışığında Türkiye operasyonu için bir güncelleme yapıp yapmayacağı ise halen bilinmiyor. Ancak firma Türkiye operasyonu için çok az sayıda personel alımı gerçekleştiriyor. Bu açıdan Türkiye için bir adım atılmayabilir.

Birçok diğer büyük yönetici gibi daha önce de büyük işte çıkarmalar gerçekleştiren yani bu konuda bir ilke imza atmayacak olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, ekonomi hakkında süper kötü bir duyguya sahip olduğunu belirtiyor.

Elon Musk, Tesla odağında kısa süre önce de ses getiren bir açıklama yapmıştı. Pandemi dönemin başlayan uzaktan çalışma süreci, pandemi geride kalmaya başladığı için yavaş yavaş bitiyor. Birçok firma çalışanlarını yeniden ofislerde görmek istiyor ve Elon Musk da bu konuda eskiye dönülmesini isteyenler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk, ortaya çıktığı kadarıyla kısa süre önce yönetici kadrosuna bir bildirim geçti ve burada “Uzaktan çalışma artık kabul edilmiyordedi. “Herkesin haftada en az 40 saat ofiste (Bu konuda üstüne basarak minimum demiş) olmasını istiyorum. Aksi takdirde Tesla’dan ayrılın” diyen Musk, çalışanlarına karşı genel olarak sert olduğu bilinen girişimciler arasında yer alıyor.

Elon Musk açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın