reklamı kapat

POPÜLER

Tesla ve Adidas, Model 3 yüzünden karşı karşıya geldi

Model 3’ün siparişlerini yetiştirmek için yoğun bir çalışma süreci yürüten Tesla, Adidas’tan gelen beklenmedik bir ihbarla şaşkınlığa uğradı.

Tesla Model 3‘ün tanıtım etkinliğinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Model S ve Model X ile yakalanan başarıyı, fiyatı daha uygun bir otomobille kullanıcılarla buluşturma projesi üzerine hayata geçirilen Model 3 günümüzde Tesla üretim tesisinin ciddi bir bölümünü meşgul ediyor. 400,000‘e yaklaşan siparişler için son sürat çalışan Elon Musk ve ekibi için herşey yolunda giderken hiç beklenmedik bir yerden gelen şikayet bir anda ortalığın karışmasına neden oldu. Genellikle otomobil üreticileri arasında patent savaşları olduğuna şahit olabiliyoruz. Mobil platformda genellikle Apple ile Samsung arasında yaşanan benzer sürecin içerisinde bir anda kendini bulan Tesla’yı bu sürece dahil edense ünlü spor giyim markası Adidas oldu.


Adidas’ın Amerikan Patent ve Ticari Marka Departmanı‘na başvurmasının gerekçesiyse Tesla’nın Model 3 için belirlediği üç şeritli logo. Adidas’ın üç şeritli logoyu şirketin ikonik simgelerinden biri olduğunu savunarak Tesla’nın Model 3 için belirlediği bu loguyu kullanmaması gerektiğini ifade ederek itiraz ettiği ortaya çıktı. Çizgilerin, özellikle giyim malzemelerinin yan bölümlerinde ve ayakkabılarda yer verilen çizgilerle ciddi oranda benzerlik gösterdiğini söyleyen Adidas bu alanda Tesla ile ciddi bir savaş içerisine girdi. Şimdilik konunun dava sürecinde olmadığı belirtilirken Adidas’ın Amerikan Patent ve Ticari Marka Departmanı vasıtasıyla Tesla’ya ihtar verdiği gelen bilgiler arasında. Tesla cephesinin resmi kaynaklarından konuyla ilgili bir açıklama gelmezken Elon Musk twitter hesabı üzerinden bir takipçisinin “Model 3 üç şeritli çizgiyle mi yoksa numarayla mı gelecek?” sorusuna “Numara olarak” diye cevap vererek en azından sürecin fazla uzamayacağının sinyallerini vermiş oldu. Adidas’ın bu hamlesi çevrecelerce gereksiz ve şaşırtıcı bulunurken sürecin daha ileriye gidip gitmeyeceğini zaman gösterecek.