reklamı kapat

POPÜLER

Teslimatlar aksıyor; Tesla Model Y için kalite sorunları gündemde

Teslimatlar aksıyor; Tesla Model Y için kalite sorunları gündemde

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli otomobil üreticisinin sevilen modeli Tesla Model Y için zor günler yaşanıyor. Gelen haberlere göre ciddi kalite problemleri gündemde.

Elon Musk’ın CEO’luk koltuğunda oturduğu elektrikli otomobil devi Tesla, şu günlerde Model Y hakkında ciddi sorunlar yaşıyor. Hatırlarsanız, Koronavirüs salgını sebebi ile üretimler durmuş ve teslimatlar aksamıştı. Freemont fabrikasında üretimin tekrar başlaması ile birlikte başka bir sorun da gündeme geldi. İddialara göre bazı araçlarda yaşanan kalite sorunları sebebi ile teslimatlar müşteriler tarafından reddediliyor. Hatta bu sorun kimi zaman öyle boyutlarda oluyor ki Tesla otomobilleri kendi kararı ile bile müşterilere teslim etmiyor. Trim sesleri, yerine oturmayan koltuklar sadece bunlardan bazıları.. Markadan ise konu ile alakanı henüz resmi bir açıklama gelmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model Y teknik özellikleri

Sınıfının verimililik lideri olarak akıllara kazınan Model Y, geçtiğimiz aylarda EPA tarafından açıklanan verilerde göz doldurmuştu. Dört tekerlekten çekişli versiyon üzerinden 506 kilometrelik menzil değeri sunduğu netleşen aracın aynı test koşullarında Model 3 için açıklanan 490 kilometrelik rakamı geride bırakması da oldukça ilgi çekiciydi. Amerika’da, uzun menzil vadeden çift elektrik motorlu 4×4 versiyonuyla 52.990 dolardan alıcı bulan Model Y, bu pakette 0’dan 100’e sadece 4,8 saniyede çıkabiliyor. Maksimumda 217 km/s’lik hız da bu sınıftaki bir elektrikli otomobil için oldukça etkileyici. Müşteriler ayrıca 60.990 dolardan başlayan Performans paketini de tercih edebiliyor. Bir üst noktada yer alan bu versiyonda aracın 0-100 değeri 3,5 saniye iken azami hızı da 233 km/s seviyelerine çıkıyor.

İlginizi çekebilir

Rivian R1T tank modu