reklamı kapat

POPÜLER

The Division incelemesi

The Division hem Ubisoft’un, hem de 2016’nın en çok beklenen oyunlarından biriydi. Uncharted 4’ün de ertelenmesi ile birlikte, 2016 yılının ilk büyük bombası olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak artık zerre şaşırmadığımız üzere, Ubisoft Ubisoft’ladı.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Tom Clancy’s The Division bir pazarlama başarısıdır. Ubisoft’un son yıllarda en başarılı olduğu alanın burası olması da ironinin ta kendisi aslında. Bizden size ufak bir tüyo gelsin; eğer ki bir oyun, normalin çok üzerinde bir tanıtım gerçekleştiriyorsa, muhtemelen sonuç vasat olacaktır. Hiçbir yapımcı ve dağıtıcı firma, kalitesine güvendiği oyunun tanıtımına milyon dolarlar ayırmaz. İki video gösterir ve gereken beklentiyi zaten oluşturur.

Ubisoft’un inanılmaz tanıtım yaptığı oyunlara bir bakalım; Watch Dogs, Assassin’s Creed serisi ve şimdi de The Division. Hepsinin de kalitesi gösterilenin oldukça altında. Neden aynı Ubisoft, Far Cry serisi için bu denli tanıtım yapmıyor? For Honor için The Division’a uygulanan pazarlamanın onda birini görüyor musunuz? İşte bu ufak tüyo ile gelecekte nasıl oyunlarla karşılaşacağınızı daha iyi analiz edebilirsiniz. Ubisoft özelinde gözleriniz South Park ve For Honor’ın üzerinde olsun bizce.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“The Division incelemesi” için 5 cevap

 1. Hasan Grüneis dedi ki:

  Sanırım saka yapıyorsunuz. Oyunu oynarak mı bu incelemeyi yazdınız? Log kalitesinde ki bir dergiye bu inceleme yakışmadı..

 2. Turgut Uç dedi ki:

  Katılmadığınız detayları belirtirseniz, hem daha faydalı bir eleştiri almış oluruz, hem de belki karşı argüman üretebiliriz.

 3. Sina dedi ki:

  Oyunu PS4 e göre yorumlamışsınız. Belki bazı farklar mevcuttur, bilemeyeceğim. Bu oyunu PC de en üst grafik ayarlarında (GTX 980 ti sağolsun) oynayan birisi olarak şöyle başlayayım: Bu oyunla şu dönemde grafik olarak yanyana koyabileceğiniz Rise of the Tomb Raider (4k da mümkünse) dışında bir oyun yok diyebilirim. Kar yağışı, ışıklandırma, yanan ateşler, çevre ve oyuncu detayları şuana kadar ki en başarışı iş. Oyunun özellikle Dark Zone da verdiği atmosfer çok ama çok başarılı. Oyunnun oynanabilirliği ise Ubisoft’a özgü olan bir tarzda. The Division başlıca Far Cry, Assassin’s Creed serileri ve Watch Dogs un karması. Oyundaki yapay zeka tamamen FC, şehir detayları ve oynanış WD, atlama zıplama da AC. Bunları bilerek oyunu edinmek gerekli. Oynanış olarak 2, 3 veya 4 kişilik grupta keyif almamak çok da olağan bir şeymiş gibi gelmiyor bana. Yani “bu oyun” değilse o, hangisi? Öte yandan paylaştığınız fotoğraflar zannediyorsam beta sürümüne ya da ilk tanıtım zamanlarından kalma. Zira detaylar kısmındaki gösterilen harita bu şekilde değil (tanıtımda öyleydi). Kuyruk olayı ise söz konusu değil. Oyunda ışığın öyle güzel geldiği ve yansıdığı anlar var ki… Arzu ederseniz oyun içi ekran görüntülerimi ben paylaşayım sizlerle de onları paylaşın ama bu şekilde üstün körü, yerden yere vurarak yapmayın lütfen yorumlarınızı. Oyunu almayı düşünen ve bu yazınızı okumak için vakit ayıran kimsenin burada yazılan kötüleyici yorumlara ihtiyacı yok. Avantaj/dezavantaj ve bu oyunun oynanabilirliği ön planda olmalı diye düşünüyorum. Teşekkürler.

 4. Turgut Uç dedi ki:

  Çok geç cevap vermiş olacağım ancak gördüm kusura bakma. Umarım okuyabilirsin. Normalde incelemelerimi okuyan birisi misiniz bilmiyorum ama eğer öyle ise, grafiklerin benim için bir oyunun kalitesinde en önemsiz unsurlardan birisi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. lakin illa ki grafikler özelinde konuşacaksak, sanıyorum anlaşamadığımız temel nokta ne beklediğimiz. Zira siz paylaştığınız görsellerin muazzam olduğuna inanıyorsunuz, ben ise özenle seçip paylaştığınız görsellerde grafik kalitesinin hala çok vasat olduğunu görüyorum. Özellikle partikül efektleri o kadar gözümü tırmalıyor ki anlatamam. Ha keza karakter tasarımları da 2000’lerin başından kalma adeta. En büyük ayrışmamız da bundan kaynaklanıyor olmalı…

 5. Çağlar Değerli dedi ki:

  Turgut arkadaş gerçekten güzel bir inceleme .. oyunu oyun yapan faktör bence gerçekciliktir. Oyunda kan efekti neden yok .. sizce de büyük bir eksiklik degil mi ? 2014 deki videoyla oyun arasinda jupiter kadar fark vr. Kaliteli bi inceleme olmuş. Ergenlikten uzak..