reklamı kapat

POPÜLER

The Secret World incelemesi

KOMPLO TEORİLERİNİ OKUMAYI, ÇÖZÜLMEMİŞ GİZEMLER HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPMAYI SEVER MİSİNİZ? PEKİ YA, ONLINE OYUNLARDA ETRAFINIZI SARAN KÜÇÜK YAŞ GRUBU OYUN MANYAKLARINDAN SIKILDINIZ MI? DOĞRU YERDESİNİZ… THE SECRET WORLD‘DE NE SEVİYE KASMAK NE DE KARAKTER SINIFLARI VAR

Uzun zamandır beklediğimiz bir oyundu The Secret World. Yayınlanan ilk fragmanıyla tüm dünyadan oyuncuların, özellikle de gizemli konulara merak duyan insanların ilgisine mazhar olmuştu. Günümüz online oyunlarının popüler olmasını sağlayan tüm elementler de göz ardı edilecekti geliştiricilerin iddiasına bakıldığında. Funcom ekibine göre online oyunların milyonlarca kişi tarafından oynanmasını sağlayan şey, aynı zamanda bu oyunların kötü toplulukları içermesini sağlayan şeylerdi. Yani oyuncular seviye atlamak ve eşya yağmalamak için ortamı bastığında kimse rol yapmaya ve hikaye anlatımına dikkat etmiyor. İşin içine bir de PvP temelli rekabet girince ortalık iyice çığrından çıkıp oyun zevki adına bir şey kalmayabiliyordu. Bir yere kadar bu görüşlere katılıyoruz ve The Secret World’ün kesinlikle seviye atlama ve karakter sınıfına sahip olmama gibi tasarım tercihlerini takdir ediyoruz. Gerçekten de cesur bir oyun The Secret World. Hikaye ve araştırma tabanlı bir devasa oyun kurgulamak bu devirde cidden riskli bir iş ve Funcom bu işin altından bir şekilde kalkmayı başarmış. Oyunun birtakım ciddi sorunları olsa da The Secret World farklılığıyla size kendini sevdirmeyi başarıyor.

GİZEMLİ ATMOSFER
Gizli örgütler, açıklanamayan olaylar, keşfedilmemiş topraklar… Bilinmeyen her şey, her daim insanın ilgisini çekmiştir. The Secret World, Dünya üzerinde popüler anlatıların içinde geçen gizemli olayların arka planını anlatıyor bizlere. Kendimizi iyi ve kötü arasında süregelen ilahi bir savaşın ortasında buluyoruz. Fakat bunu yaparken klasik rol yapma dinamiklerinden çok farklı şeyler yapıyoruz. Oyunda kesinlikle bir seviye atlama ya da sınıf sistemi bulunmuyor. Yani alışık olduğunuz üzere rogue, tank, sorcerer gibi sınıflarınız yok! Bunun yerine üç farklı örgütten birine dahil oluyorsunuz. Londra kökenli Tapınakçılar, tek bir şeytanı öldürmek için bütün şehri yakabilecek kadar dindar adamlar. New York kökenli Illuminati ise tamamen gerçekçi bir düzeni benimsiyor: Sadece güçlü olan ayakta kalır! Seul kökenli Dragon ise kaostan çıkacak bir düzene inanıyor ve diğer iki örgütün arasında bir duruş sergiliyor. Bu noktada oyuna başlamadan hemen önce basit bir psikolojik testten geçiyor ve verdiğiniz cevaplara göre size bir fraksiyon öneriliyor. Elbette dilediğiniz örgütü seçebiliyorsunuz ama bu testin sonucuna göre hareket etmenizi tavsiye ederiz. Her örgütün görevlere yaklaşımı ve kullandığı yöntemler birbirinden farklı. Kullanılan silahlar ve karakterlerin güçleri de seçtiğiniz örgüte göre değişiklik gösteriyor. Oyuna başlayıp dünyaya adımınızı attığınız anda içine çekileceğinizi garanti ederiz. Uzunca bir zamandır devasa bir online oyunda bu denli yoğun bir atmosfer görmedik. Oyun kesinlikle karakter geliştirme hırsına dayalı değil, tamamen hikayenin ve görevlerin sürükleyiciliğiyle gidiyorsunuz. Ve bu noktada gerek tasarım gerekse de müzikler, oyunda tüyler ürperten bir atmosfer yaratmayı başarmış. Zaten oyunun gerçek ve kurgu arasında yakaladığı ilginç bir denge var. Örneğin, oyun boyunca çok az gerçek üstü sahne ile karşılaşıyorsunuz. Karşılaşsanız dahi bir şekilde oyun bunu reel dinamiklerle açıklayabiliyor. Fakat yeni bir gizemin peşinden giderken yaşadığınız gerginliği, yeni haritalar keşfederken tattığınız heyecanı size çok az oyun verebilir. Atmosferin bu kadar güçlü olmasının en büyük sebebi sadece teknik detayların iyi kurgulanmış olması değil. Oyundaki edebi üslup ve anlatım çok üst düzeyde; bu nedenle oyunun sürükleyiciliği son derece iyi. Modern zamanlarda geçen ancak mitolojik anlatıları bol olan bir oyunda anlatım dilinin çok iyi olması gerekir ki sonuç tatminkar olabilsin. Funcom bu zor işin altından ustaca kalkmayı başarmış. Teknik tarafta grafiklerin gayet tatminkar olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu online bir oyun ve yüksek kaliteli dokular beklemeyin fakat yine de grafiklerin ve sanat tasarımının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak atmosferi sağlamlaştıran en önemli unsurun arka plan sesleri ve müzikleri olduğunu belirtmemiz gerek.