reklamı kapat

POPÜLER

Netflix The Witcher

The Witcher 1. sezon 5. bölüm “Bottled Appetites” incelemesi

Netflix dizisi The Witcher, hikayenin en önemli noktalarından biri olan Yennefer ve Geralt’ın tanışma hikayesini anlatıyor.

Advertisement

The Witcher, ikinci yarısının açılışını Ciri’nin Geralt öncesi yaşadığı tehlikelerle yapıyor. Ancak bölümün odak noktası kesinlikle Geralt ve Yennefer’in tanışma hikayesi oluyor elbette. Jaskier’in araya girdiği bu hikaye Son Dilek kitabının aynı isimli son öyküsünü konu alıyor. Ciri Brokilon’u tehlikenin göbeğine doğru ilerleyecek şekilde terk ederken; izleyiciler bir kez daha geçmişe gidiyor ve Yennefer’in yeniden doğurma yeteneği kazanabilmek için bir kasabada türlü büyülerle iş yaptığı bir zaman dilimine gidiyor. Geralt ise rüyalarına giren Renfri’yi aklından çıkarabilmek için bir Cin ararken Jaskier araya giriyor.
Netflix The Witcher

The Witcher, ne kandan ne de çıplaklıktan kaçınıyor

Bu hikaye en keyifli hikayelerden biri aslında serideki. Ancak bazı noktalarda gelecek bölümler de düşünülerek bazı detaylar çıkarılmış gibi hissediyoruz. Geralt ve Jaskier’in bir kaza sonucu tehlikeli bir Cin’i serbest bırakmasının ardından Jaskier sesini kaybedince Geralt onu kurtarabilmek için en yakın kasabaya gidiyor. Orada da Yennefer’le yolu kesişiyor. Çocuk doğurabilme yetisi için bir Cin’i kullanabileceğini fark eden Yennefer, Witcher’ı ve Jaskier’i oyuna getiriyor. Onlara istediklerini veriyor ancak karşılığında Cin’i istiyor. Küçük bir yanlış anlaşılma sonucu Cin’in aslında Jaskier değil Geralt’la anlaşmalı olduğu ortaya çıkınca Yennefer’i kurtarmak Geralt’a düşüyor. Bu noktada Yennefer’in kurtulabilmesi için Geralt’ın kaderini ona bağlaması gerekiyor. Kitaplarda bu şekilde anlatılıyor en azından. Dizide ise bu sonradan çözülecek bir gizem olarak kalıyor.

Bu bölümle beraberse Anya Chalotra’nın Yennefer için çok masum bir güzelliğe sahip olduğunu düşünüyoruz artık. Zira Yennefer’in o kurnaz, kendinden emin aynı zamanda gerektiğinde bir erkeği parmağında oynatacak cazibeli bakışlarını Chalotra’da göremedik. Çok güzel, bebeksi bir duruluğu var Chalotra’nın. Yennefer ise görmüş geçirmiş, kudretli ve bilgili bir büyücü. Görünüşü genç olsa da bakışlarındaki tecrübe kaçınılmaz bir şekilde karşı tarafa yansıyor. Kandırmak istediğinde ortaya çıkardığı cazibesi, frenküzümü ve leylak kokuları arasında karşısındakini büyülüyor. Chalotra’nın masum havası pek yıkılamamış gibi görünüyor. Yennefer için pek çok sıfat kullanabiliriz, ama masum bunlardan bir tanesi dahi olamaz.

Dizinin hız kesmeden ilerlemesi ise bizi memnun ediyor diyebiliriz. 5. bölüme kadar soluksuz izlediğimiz yapım, bu ana kadar bir iki detay dışında hayal kırıklığına uğratmıyor.

TÜM İNCELEMELER

İlginizi çekebilir

Ocak 2020 Netflix Türkiye ajandası