reklamı kapat

POPÜLER

Netflix The Witcher

The Witcher 1. sezon 6. bölüm “Rare Species” incelemesi

Netflix dizisi The Witcher, 6. bölümünde kitaptaki en güzel hikayelerinden birine değiniyor. Ejderhalar evrende beliriyor.

Kısa sürede Netflix kütüphanesinin sevilen yapımları arasındaki yerini alan The Witcher, 6. bölümüyle bizi keyifli bir maceraya götürüyor. İkinci kitap olan Kader Kılıcı’nda Olasılıkların Sınırı isimli hikayeyi işleyen bu bölüm Yennefer ve Geralt arasındaki ilişkinin derinliğini hissettirmeye çalışırken bizi de bu evrendeki ejderhalarla buluşturuyor. Hikaye örgü olarak Nilfgaard’ın Yennefer tarafından hala tehlikesiz göründüğü bir zamanda geçiyor. Ancak bu hikayedeki noktalara değinmeden önce biraz Ciri hikayesinden bahsedelim.

Sezon boyunca Ciri hikayesi ne yazık ki mecburi bir sürüklenme yaşıyor. Final noktasına kadar devam eden bu süreçte kitapta Ciri’nin kaçışı sırasında başına gelenler aslında çok net anlatılmıyor. Kızın gece kabuslardan uyandığı ve çok kötü olaylar yaşadığı biliniyor. Dizi hikaye anlatımı konusunda Ciri’yi diziden koparmamak için her bölüm küçük küçük işlemek istemiş. Ancak Ciri’nin hikayesi sezonda artık bir sürüklenme ve mecburi sona ilerleme gibi hissettiriyor. Brokilon hikayesi de tamamen değiştirildiği için, farklı bir işleme yöntemine de gidilememiş.
Netflix The Witcher

The Witcher ve Yennefer’in bağı

Kitabı hiç okumamış olanlar için dizinin sıkıntılı kısımlarından biri de ana karakterler arasındaki derin ilişki ve bağ aslında. Altıncı bölüm bunu cümleler arasında geçiştirerek anlatmak istemiş. Cin olayından sonra Yennefer ve Geralt’ın ilişkisi inişli çıkışlı bir süreç izliyor. İkili birbirinden uzaklaşsa da fazla uzak kalamıyor. Yolları bir şekilde hep kesişiyor. Ancak izleyici için zaman atlamalı hikayede bu olaylar çok hızlı geliştiği için burası biraz havada kalmış olabilir. Bu detayı o yüzden özellikle belirtmek istedik.

Ejderhanın hikayesi ise gerçekten çok güzel hikayelerden biri. Tabii Yennefer’in şövalyesi ile hikaye kitaptakine nazaran biraz sulandırılmış açıkçası. Cücelerin performansı ise hayli göz dolduruyor. Bu bölümde en hoşlanmadığımız noktalardan biri ise gereksiz bir Aard sahnesiydi. Geralt ve Yennefer’in öpüşmeli “güçlendirilmiş” Aard’ı romantizmi ve ikilinin birlikte çalışma olgusunu güçlendirsin diye mi konulmuştu bilemiyoruz ancak çok ucuz duruyordu. Bölüm ise Yennefer ve Geralt ilişkisindeki önemli bir gerçekle noktalandı. Bu detaya özellikle dikkat çekmek istiyoruz çünkü bu detay ileride ikilinin ilişkisini de etkileyecek. Yennefer aralarındaki bu “vazgeçilemez” ilişkinin Geralt’ın önceki bölümde Cin’den istediği dilek yüzünden olduğunu düşünmeye başladı. Geralt, Cin Yennefer’i öldürmesin diye onun kaderini kendininkine bağlamıştı. Bu yüzden Yennefer yaşadıkları hissin bir büyü olacağını düşünmeye başladı. Ejderhanın kehanetinden sonra da herkes kendi yoluna dağıldı.

The Witcher hikayelerde yaptığı kesintilere ve düşük bütçeli görsel efektlere karşın finale doğru hiç de fena gitmiyor. Ancak bunu elbette hikayeyi bilen ve kitabı okuyan birinin gözünden söylüyoruz.

TÜM İNCELEMELER

İlginizi çekebilir

Ocak 2020 Netflix Türkiye ajandası