reklamı kapat

POPÜLER

Tim Cook Apple Intelligence LOG Tasarım

Tim Cook: “Apple Intelligence sistemleri de yüzde 100 güvenilir değiller”

Apple CEO’su Tim Cook, verdiği bir röportaj kapsamında “Apple Intelligence sistemleri de yüzde 100 güvenilir değillerdedi.

Üretken yapay zeka sistemleri bazı uydurma ya da yalan içerikler üretebiliyor. Bu konuda yöneltilen bir soruya cevap veren Apple CEO’su Tim Cook, WWDC24’te tanıtılan Apple Intelligence sistemlerinin de yüzde 100 güvenilir olmadığını belirtti. Yani Apple’ın yapay zeka sistemleri de yanlış veya yanıltıcı bilgiler üretme potansiyeline sahip. Bunu olabildiğince engellemek için birçok koruma sistemi geliştirdiklerini aktaran Cook, mantıklı bir bakış açısıyla yüzde 100 güvenilir demekten kaçınıyor. Bu mantıklı bir yaklaşım çünkü üretken yapay zeka sistemlerini yüzde 100 güvenli yapmak şimdilik çok mümkün görünmüyor. Tim Cook, Apple Intelligence sistemlerinin üreteceği sonuçların yüksek kalitede olacağından ise oldukça emin görünüyor. Apple Intelligence sistemleri hakkında firma şu özeti geçmişti: Apple bugün, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor. Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek.” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Apple Intelligence sistemleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER