reklamı kapat

POPÜLER

TIME, 2017’nin “Yılın İnsanı” unvanını alan ismi açıkladı

TIME‘ın her yıl sonu merakla beklenen kapağı sonunda ortaya çıktı. 2017’nin “Yılın İnsanı” (Person of the Year) açıklandı.

TIME’ın 1927’de hayatımıza soktuğu “Yılın İnsanı” geleneği devam ediyor. Her yıl kapağına o yıla damga vuran bir ismi taşıyan dergi son iki yıldır politikacıları kapak yapıyordu. Hatırlarsanız 2015’te Angela Merkel Yılın İnsanı unvanına layık görülürken geçtiğimiz yıl bu isim Amerika başkanı Donald Trump olmuştu. Bu yılsa ödül hem daha farklı hem de epey anlamlı. Bu yıl ödül “sessizliği bozanlara” (Silence Breakers) gidiyor. Burada “sessizliği bozmak” tacize sessiz kalmamaktan geliyor. Bildiğiniz üzere bu yıl #MeToo akımıyla ünlü olsun olmasın insanlar yaşadıkları travmatik deneyimleri anlatmaya ve sessiz kalmamaya karar vermişti. Bu konudaki en büyük açılma ise geçtiğimiz aylarda Hollywood cephesinde yaşandı. Harvey Weinstein’ın taciz skandallarının açıklanmasının ardından cesaret bulan diğer isimler de ayağa kalkıp kendi yaşadıkları travmatik olayları açıklayabilme cesareti topladı.

“Sessiz kalmayın”

Verilmek istenen mesaj ise aslında basit: Sessiz kalmayın. Derginin kapağında elbette tüm isimlere yer verilememiş ancak başta Ashley Judd olmak üzere Taylor Swift ve eski Uber mühendisi Susan Fowler gibi isimler yer alıyor. Esasen tek tek bu isimlerden ziyade akıma katılan herkesi şereflendiren TIME, çekinmeye, susmaya, korkmaya gerek olmadığını vurguluyor. Tacizi kabullenip susmayan, sinmeyen, ayağa kalkıp meydan okuyan insanlardan oluşan “Silence Breakers” diğerlerinin de sessizliğe hapsolmamaları için umut veriyor. Kurbanı suçlamayı bırakan bir sisteme olan inancı artırıyor. Çalışmada yer alan isimlerin kısa hikayesini ve TIME’ın yayınladığı makaleyi buradan okuyabilirsiniz.