reklamı kapat

POPÜLER

Tinder’da gerçek aşkı bulmanızı sağlayan robot el [Video]

Birinden hoşlanıldığını anlamanın birkaç farklı yolu bulunuyor. Hoşlanılan kişi görüldüğünde yaşanan heyecan, kalp atışlarının değişmesi ve doğal davranayım derken daha da fazla saçmalamak bunlardan sadece bazıları. Ancak en net görülen fiziki belirti avuç içlerinin terlemesi oluyor. Geliştirilen yeni bir robot, elin terleyip terlemediğini algılayarak çok farklı bir Tinder deneyimi sunuyor.

Dünyaca ünlü çöpçatanlık uygulaması Tinder’da birçok profil gösteriliyor. Beğeni için sağa, sıradaki profili görmek için ise sola kaydırma yapmak gerekiyor. Temelde gayet basit gibi görünen bu karar, bazen düşünülenden daha zorlu olabiliyor. Kararsızlıkları tamamıyla ortadan kaldıran robot iki farklı parçadan oluşuyor. İlk kısımda ellerin koyulduğu bölümde yer alan sensör, kişinin ellerinin terlemesini algılıyor. Daha sonrasında ikinci kısımda yer alan el aracılığıyla kullanıcının hislerine göre profil beğeniliyor veya sıradaki kişiye geçiliyor. Bu işlemler sırasında Valve’in efsane oyunları arasında yer alan Portal’daki GladOS’a benzeyen bir ses kullanıcıya eşlik ediyor ve seçimleri kolaylaştırıyor. Bunu yapabilmek için “Bu kişi senin için değerli mi?” veya “Bu kişiyle tüm hayatını geçirdiğini hayal edebiliyor musun?” gibi sorular soruyor.

Arduino mini bilgisayar, küçük bir el, hoparlör ve biraz da kodlama bilgisiyle ortaya çıkan robot, normalde Tinder’da verdiğiniz kadar hızlı kararlar veremese de en azından gerçek aşkı bulmayı garanti ediyor. Tabii terleme aşkın tek ve kesin göstergesi olmadığı için sonuçlar yanıltıcı olabiliyor fakat bu durum, robotun eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağladığı gerçeğini değiştirmiyor. Nicole He adlı öğrencinin bitirme projesi olan robotla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.