reklamı kapat

POPÜLER

Togg CEO’su Gürcan Karakaş LOG tasarım

Togg CEO’su: “Karşınıza otomobil öncesinde bir hizmet ile çıkacağız”

Yerli otomobil projesinin arkasındaki isim Togg, bugün otomobil projesiyle bağlantılı başka bir konuyla gündeme geldi.

Yerli otomobil projesinin arkasındaki isim Togg’un CEO’su Hürriyet’te yer alan habere göre lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını bildirdi. Karakaş, “Şu ana kadar 236 startup’la görüştük. 30’dan fazlasıyla deneme çalışmaları yaptık.15’in üzerinde startup’la ise şimdiden el sıkıştık. Çok büyük ihtimalle akıllı cihazımızı (otomobili) piyasaya sürmeden önce, farklı bir hizmetle huzurlara çıkacağız. dedi. TOGG’un yalnızca araç üretme projesi olmadığını ve kapsamlı bir mobilite ekosistemi kurmayı hedeflediklerini sık sık dile getiren Togg CEO’su Gürcan Karakaş, şimdilik bu bahsi geçen hizmetin ne olduğunu net olarak açıklamıyor. Ancak şirket Toggen dahil birçok farklı konuda aktif çalışmalar içerisinde bulunuyor.

Bu arada Karakaş şarj odaklı bir açıklama da yaptı ve şunları aktardı: “Kurduğumuz bu şirketle bizim için, bizim açımızdan baktığımızda, ülkemizin bir ucundan bir ucuna, kuzeyden güneye, güneyden kuzeye muhtelif gidilebilecek altyapının, yani hakikaten kafanızda bir endişe yaratmadan, o çekinceler olmadan seyahati sağlayabilecek bir altyapının oluşması üzerine harekete geçtik. Bir uçtan bir uca baktığımız zaman en az bin tane şarja ihtiyaç olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz onların siparişini verdik nerelere kurulacağı üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Aynı zamanda da bu bahsedilen ihaleye de girmek üzere her türlü hazırlığımızı tamamladık.”

Togg için bundan önce de bir video paylaşımı ses getirmişti. Şirket resmi Twitter hesaplarından buradaki videoyu paylaşmış ve şu açıklamayı yapmıştı: “Deneme üretimine adım adım yaklaştığımız Gemlik Tesisimizdeki çalışmalarda kilit aşamalardan birini daha kusursuz şekilde tamamladık. Parça kontrol ve doğrulamaları ardından ilk C-SUV gövdesini robot hatlarımızda başarıyla ürettik.

Togg’un fabrikasında videoda da görebileceğiniz gibi çok sayıda robot kullanılarak üretim yapılacak. Uzun zaman önce gelen bu robotlar, seri üretimi çok daha hassas, güvenli ve hızlı hale getirecek. Birçok diğer otomobil üreticisi tarafından da kullanılan robotlar, Togg fabrikasında dünyaca ünlü KUKA imzasını taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi satış fiyatı henüz açıklanmayan, yeni yıldan önce de açıklanması beklenmeyen tamamen elektrikli otomobilin, son açıklamaya göre 2023 yılının ilk üç ayında yollara çıkarılması hedefleniyor. 2024 yılında ise yine tamamen elektrikli olacak sedan versiyonun yollara çıkarılması bekleniyor.

Togg yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın