reklamı kapat

POPÜLER

Tüm cihazlar için tek bir Windows

Geçtiğimiz gün Windows için düzenlenen konferansta konuşan Microsoft CEO’su Satya Nadella, işletim sisteminin akıbeti hakkında önemli bilgiler verdi. Görünüşe bakılırsa, bundan böyle tüm Windows sürümleri tek bir işletim sistemi altında toplanacak.

Farklı ekran boyutları için işletim sisteminde ufak değişiklikler yapan Windows; artık akıllı telefon, tablet ve laptop gibi farklı cihazlara “eşit davranma” kararı almış durumda. Microsoft’un “birleştirme” kararı hakkında açıklamalarda bulunan Nadella, “Üç farklı işletim sistemimizi, artık tüm ekran boyutları için aynı yapıda ve dizaynda sunacağız. Tüm mağaza uygulamalarımızı ve geliştiricilerin hizmetine sunduğumuz platformları tek bir çatı altında birleştireceğiz. Böylelikle daha uyumlu ve işlevsel bir kullanıcı deneyimi sağlamayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Microsoft, yeni nesil işletim sisteminin arayüzünü oturtana kadar bir hayli zorlanmıştı. İlk etapta “Metro” adıyla hayatımıza giren Windows’un yeni arayüzü, hala birçoklarınca eleştirilse de, zaman içerisinde kendisini saygın bir konuma taşımayı başardı. Microsoft’un son hamlesi Windows’un geleceğini nasıl etkileyecek, birlikte göreceğiz.