reklamı kapat

POPÜLER

Windows 8.1 ve yenilikleri

Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 8’e dair ilk önemli güncelleme geldi. Yeni sürümde gerçekleştirilen altyapı iyileştirmeleriyle artık daha anlaşılır ve dinamik bir yapı sunuluyor.

Kullanıcıların sorunlarına kulak veren Microsoft Windows 8.1 ile karşımıza çıkıyor. “Windows 8 ve daha fazlası” şeklinde tanımlanan işletim sistemi gerek altyapı gerek tasarım anlamında önemli düzenlemeler içeriyor. Windows 8 sahipleri ücretsiz yükseltme yapabilirken, 8.1 yüklü cihazlar da mağazalardaki yerini alacak.

DAHA FAZLA KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLİR
Yeni Windows’un en dikkat çeken özelliklerinin başında değiştirilen başlangıç ekranı geliyor. Bilgisayar ilk açıldında başlangıç ekranı ile masaüstü görünümü arasında seçim yapılabiliyor. Farklı simge boyutları sunulurken özlenen “Başlat” butonu da geri dönüyor. Üstelik “Tüm Uygulamalar” sayesinde yazılımlar daha düzenli listeleniyor.

DAHA ZENGİN İÇERİK
Bugüne kadarki en zengin ve bütünleşik deneyimi sunmak üzere tasarlanan Windows 8.1’de uygulama ve servis sayısı önceki sürümlere nazaran arttırıldı. Xbox Video, Skype ve Bing vb. aracılığıyla genişletilen hizmet alanı ile birçok işlem tek çatı altında gerçekleştirilebiliyor.

ÇOKLU GÖREV DESTEĞİ
Güncellenen yazılımda artık aynı anda dört adede kadar pencere yan yana yerleştirilebilirken, esnek pencere boyutları ve çoklu monitör desteğiyle verimde artış sağlanıyor.

Diğer taraftan SkyDrive bulut entagrasyonuyla dosyalarınıza konum ve cihazdan bağımsız şekilde istediğiniz an erişebileceksiniz. SkyDrive Smart Files ise SkyDrive’daki dosyaları yine cihazdan bağımsız oluşturulup düzenleyebiliyor.

WINDOWS MAĞAZASI YENİDEN TASARLANDI
Baştan tasarlanan uygulama mağazası sayesinde ihtiyaca uygun içeriklerin keşfi kolaylaştırılıyor. “Kişiselleştirilmiş öneriler” seçeneği altında tercihlerinize uyan yazılımlar yer alırken program güncellemeleri de otomatik yapılıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Windows 8.1 ve yenilikleri” için 3 cevap

  1. developer dedi ki:

    Başlat butonu geri mi döndüyor? RC videolarını izlerseniz Başlat butonunun geri dönmediğini Windows tuşuna kısayol oluşturulduğunu buna da yalandan Başlat butonu dendiğini göreceksiniz. Ben bir sertifikalı Microsoft uzmanı olarak Windows 8’e sırf bu yüzden yakınlaşmıyorum bile. Microsoft ikinci Vista vakasını yaşadığını bir türlü kabul etmek istemiyor. O başlat butonu full fonksiyonel olarak geri dönecek. Windows 9 yayınlandığında bu mesajıma dönüp tekrar bakarız.

  2. Barış dedi ki:

    Ben başlat tuşuna gerek olduğunu düşünmüyorum. “Başlat”sız kullanmaya başlayalı uzun zaman oldu. ilk başta ne nerde, nasıl kısa yoldan ulaşırsın sorunu yaşıyorsun fakat sonra hepsi öğrendiğinde gayet hızlı hareket edebiliyorsun. Başlattan hızlıca/kolayca (artık eksikliğini hissettiğin neyse), yapıp şimdi yapamadığın ne var ki?

  3. danovan dedi ki:

    başlat tuşumu kaldı :d