reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en çok satan 10 oyunu
Dünyanın en çok satan 10 oyunu

Wii Sports Resort

Dünyanın en çok satan 10 oyunu Mario Kart Wii

Mario Kart Wii

Dünyanın en çok satan 10 oyunu

Wii Fit

Dünyanın en çok satan 10 oyunu Pokemon Red/Blue/Green/Yellow

Pokemon Red/Blue/Green/Yellow

Dünyanın en çok satan 10 oyunu super mario bros

Super Mario Bros.

Dünyanın en çok satan 10 oyunu PUBG

PUBG

Dünyanın en çok satan 10 oyunu

Wii Sports

Dünyanın en çok satan 10 oyunu GTA V

GTA V

Dünyanın en çok satan 10 oyunu Tetris

Tetris

Dünyanın en çok satan 10 oyunu Minecraft

Minecraft

Tüm zamanlar; dünyanın en çok satan 10 oyunu

Dünyanın en çok satan 10 oyunu için tahminleriniz var mı? Gerçek liste beklediğinizden farklılaşarak sizi biraz şaşırtabilir.

Dünyanın en çok satan 10 oyunu listesine girmek pek kolay değil. Böyle bir unvanı elde etmenin zorluğu bir kenara, listedeki yerini korumak da çok basit değil. Hatta bu listede yer alan en yakın tarihli oyunun 2017 çıkışlı olduğunu öğrendiğinizde şaşırtabilirsiniz. Bazılarını tahmin edebileceğiniz, bazılarını ise kolay kolay tahmin edemeyeceğiniz listede ise özellikle bir firma esip gürlüyor. Nintendo’nun baskısını hissettirdiği bu listeye geçmeden önce küçük bir bilgiyi de ekleyelim. Bu listedeki oyunların satışlarında özel konsol paketlerindeki satışlar da dahil. Yani bir konsolu alırken yanında bu oyun verildiyse, o da satışa ekleniyor. Şimdi gelin, listeyi ne kadar doğru tahmin etmişsiniz beraber bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en çok satan 10 oyunu

Wii Sports Resort

10. Wii Sports Resort

Satış: 33 milyon 100 bin
Nintendo’nun bugüne kadar en yüksek satış rakamına ulaşmış üçüncü konsolu olan Wii, bu listenin vazgeçilmez isimlerinden biri. Wii Sports Resort da sadece bu konsola özel 2009 çıkışlı bir oyun. 33 milyon 100 binlik satışıyla listeye 10. sıradan giriş yapan oyun adından da anlaşabileceği üzere spor oyunlarına dahil olabileceğiniz bir yapım. Tam bir aile oyunu aynı zamanda. Wii Sports’un devamı olduğunu da belirtelim. Bu ismi listede bir kez daha göreceksiniz.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu Mario Kart Wii

Mario Kart Wii

9. Mario Kart Wii

Satış: 37 milyon 200 bin
Listenin bir diğer oyunu Mario Kart Wii. 37 milyon 200 binlik satışıyla 9. sırada yer alan oyun her Mario Kart oyununda olduğu gibi rekabetçi yapısıyla kardeşi kardeşe küstürür! Hayli eğlenceli olan ve başından kalkamayacağınız oyun 2008’de hayatımıza girdi. Mario Kart ailesinin altıncı üyesi olan oyun aynı zamanda ailenin en çok satan versiyonu.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu

Wii Fit

8. Wii Fit ve Wii Fit Plus

Satış: 43 milyon 800 bin
Wii Fit ve biraz daha gelişmiş versiyonu olan Fit Plus için oyun diyebilir miyiz biraz tartışmalı. Wii’ye özel olarak geliştirilen bu yapım aslında bir “egzersiz oyunu”. Yoga gibi egzersizler yapabileceğiniz oyun, şüphesiz “sağlıklı yaşam” meraklılarının daha çok ilgisini çekecektir.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu Pokemon Red/Blue/Green/Yellow

Pokemon Red/Blue/Green/Yellow

7. Pokémon Red/Green/Blue/Yellow

Satış: 47 milyon 520 bin
Listede gördüğünüze en şaşırmayacağınız başlıkların başında Pokemon geliyordur diye düşünüyoruz. “Ne yapsa satar” başlıkları altında yer alan Pokemon’un en çok satan versiyonu ise elbette 1996 çıkışlı ilk sürümleri. Dünyayı kasıp kavuran çılgınlığın başlangıcı tam olarak burada yatıyor işte.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu super mario bros

Super Mario Bros.

6. Super Mario Bros.

Satış: 48 milyon 240 bin
1983’te hayatımıza giren Mario Bros.’un halefi niteliğindeki Super Mario Bros. 1985’ten bu yana “zamansız” oyunlar arasında yer alıyor. Gerçi düşünüldüğünde Mario’nun da “zamansız” bir etkisi olduğunu söylemek mümkün. 2019 koşullarında dahi sıkılmadan oynayabileceğiniz oyunun bu listede olması ise elbette kaçınılmaz.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu PUBG

PUBG

5. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

Satış: 50 milyon
Son 5 sene içinde çıkıp “Dünyanın en çok satan 10 oyunu” listesine adını yazdırabilmiş tek oyun PUBG. 50 milyon kopya satan oyun Battle Royale çılgınlığının bu denli yaygınlaşmasını sağlayan yapım aynı zamanda. Şimdilerde mobil versiyonuyla akıllı telefon pazarını da ele geçiren oyunun PC için Lite isimli ücretsiz bir versiyonu dahi bulunuyor.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu

Wii Sports

4. Wii Sports

Satış: 82 milyon 870 bin
Wii Sports’un bu listede bu denli yüksek bir noktada bulunmasının aslında çok basit bir açıklaması bulunuyor. Yazının başlarında da bahsettiğimiz gibi Nintendo’nun en çok satan üçüncü konsolu olan Wii, çıkışını tam olarak Wii Sports’la gerçekleştirdi. Tabii çıkışa özel “oyunlu paketler” düşünülünce, neredeyse her Wii alan kullanıcıda bir de Wii Sports bulunuyordu. Toplamda 101 milyonun üzerinde satan konsol 80 milyon Wii Sports sattırmış anlayacağınız…


Dünyanın en çok satan 10 oyunu GTA V

GTA V

3. Grand Theft Auto V (GTA V)

Satış: 110 milyon
GTA V’i bu listede gördüğüne kimse şaşırmamıştır diye düşünüyoruz. 2013’te çıkan oyun adeta hiç eskimiyor! Altıncı oyunu beklerken beşinci oyunun sunabilceklerini değerlendiren oyuncular özel serverlar kurarak oyunu bir seviye yukarı dahi taşıyor. Yeni oyunun benzer bir başarı elde edip edemeyeceği ise en çok merak edilenler arasında yer alıyor.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu Tetris

Tetris

2. Tetris

Satış: 170 milyon
Esasen Tetris çatısı altında çok fazla oyun yer alıyor. Hepsini birleştirsek muhtemelen “Dünyanın en çok satan 10 oyunu” listesini toplasak dahi Tetris satışını geçemez. Ancak bu biraz “hile” oluyor. Bu sebeple ikinci sırayı 1984 çıkışı “orijinal” verisyonu alıyor. Şimdilerde mobil oyunundan VR oyununa kadar pek çok farklı Tetris alternatif bulmak mümkün.


Dünyanın en çok satan 10 oyunu Minecraft

Minecraft

1. Minecraft

Satış: 176 milyon
Dünyanın en çok satan 10 oyunu listesinin bir numaralı ismi ise Minecraft. 2011’de piyasaya çıkan bu oyun, sektörü adeta kasıp kavurdu. Neredeyse akıllı saatten bile oynanabilen oyun tüm platformlarda yer alıyor. Eğitim amaçlı da kullanılan oyun sunduğu sınırsız olanaklarla asla eskimeyen yapımlar arasında. Mayıs 2019’da 176 milyon kopya sattığını müjdeleyen oyunu liste başından indirecek ismin kim olacağı merak ediliyor.

İlginizi çekebilir

Cyberpunk 2077 fragmanı