reklamı kapat

POPÜLER

Zynga Gram Games

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, tam 250 milyon dolara Zynga tarafından alındı!

Özellikle 2009 yılında çıkan FarmVille ile büyük bir patlama yapan oyun şirketi Zynga, kısa süre önce büyük bir adım daha attı. Firma, Türk mobil oyun şirketi Gram Games‘i satın aldı.

İstanbul ve Londra’da iki stüdyoda toplamda 77 çalışanıyla faaliyet gösteren Gram Games, Zynga tarafından tam 250 milyon dolar nakit ve bazı ek ödemeler karşılığında satın alındı. “1010!” ve “Six!” gibi oyunların arkasındaki beş yıllık girişim, gerçekten büyük bir başarıya imza atmış durumda. Geliştirdiği oyunlarla her zaman öne çıkmayı başaran firma yetkilisi Mehmet Ecevit, süreç hakkında şunları söylüyor:

“2012 yılından bugüne başarıyla yarattığımız Gram Games kültürünü, İstanbul ve Londra’daki stüdyolarda çalışan yetenekli takımımızı ve başarılı sayısız oyunumuzu; Zynga şirketinin dünya çapında etkin organizasyonuyla birleştirmekten gurur duyuyoruz. Zynga’nın dünyayı oyunlarla bağlama misyonuna derinden inanıyoruz ve takımları ile birlikte çalışmaya başlamak için çok heyecanlıyız.”

Satın alma hakkında şirketin yönetim kurulu başkanı Kaan Karamancı ise Gram Games’in oyun geliştirmekteki özgün ve etkili yaklaşımını, Zynga’nın uzmanlığıyla birleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Ürettiğimiz “1010!” ve “Six!” gibi oyunlar ile dünyanın en başarılı bulmaca oyunu üreticileri arasında yer alıyoruz. Geçtiğimiz sene “Merge Dragons!” oyunumuz mobil oyun pazarında oldukça ses getirdi. Geliştirdiğimiz oyunlar ile milyonlarca insana ulaşmak istiyoruz. Bizler için bu paylaşım paha biçilmez bir keyif ve motivasyon kaynağı.”

“Gram Games ve Zynga”

Satınalma işlemini gerçekleştiren Zynga CEO’su Frank Gibeau; “Türk mobil oyun şirketi Gram Games ekibinin özgün kültürü ve yaratıcı oyun geliştirme yöntemleri açıkçası bizleri çok etkiledi. Hızlı hareket ederek, zevkli, oynaması kolay ve bağımlılık yaratan oyunlar üretiyorlar” şeklinde konuştu.

Türk şirketin avukatı Görkem Gökçe ise yaptığı açıklamada “5 yıl içerisinde milyonlarca dolarlık bir şirket yaratmış olmak sıradışı bir başarı hikayesi. Şirketin kuruluşundan bu yana avukatlığını yapmış olmak bizim için övünç kaynağı. Öncelikle Gram Games ekibini sonrasında da bu projede hukuki desteğini en şekilde sunan ekibimi kutluyorum. Ülkemizin sesinin dünya çapında duyulmasına katkı yapmış olmak bizim için gurur verici. Umarım yurdumuzun gençlerine ilham verir” şeklinde konuştu.

İlgili Video

Şirketin son oyunlarından