reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye fiyatı belli olan yeni Audi Q5’in öne çıkan donanım ve özellikleri [Video]

Yenilenen Q5 öne çıkan donanımlarıyla Türkiye’de.

Audi’nin ilk olarak geçtiğimiz eylül ayında düzenlenen Paris Otomobil Fuarı‘nda tanıtımını gerçekleştirdiği 2017 Q5 aradan geçen altı aylık bir zamanın ardından ülkemizde satışa sunuldu. Markanın “Audi Prologue” adını verdiği dizayn dili üzerine şekillenen yeni Q5 bu özelliğiyle Q7’ye çok daha yakın bir yapıyı kullanıcılarıyla buluşturuyor. Türkiye’de ilk adımda tek motor seçeneği ile satışa sunulan yeni Q5’in sahip olduğu donanımlara ve genel yapısına yakından bakalım.

Boyutlar ve bagaj hacmi

Toplamda 4,66 metre uzunluğa, 1,89 metre genişliğe, 1,66 metre yüksekliğe ve 2,82 metre aks mesafesine sahip yeni Audi Q5’in boyutları, bir önceki nesline oranla artmış durumda. Boyut artışına karşın, Audi’nin hafif yapı teknolojisiyle zekice uygulanan yüksek dirence sahip çelik ve alüminyum karışımı maddelerden oluşan gövdeyle birlikte yeni Q5’in 90 kilograma kadar daha hafif olarak karşımıza çıkıyor. Bu da tüketim olarak kullanıcıları çok daha tatminkar değerlerin beklediği anlamına geliyor. Beş kişinin rahat bir yolculuk yapmasına imkan veren geniş bir yaşam alanı bulunan yeni Audi Q5’in bagaj hacmi, yerini aldığı jenerasyona kıyaslandığında 10 litre artırılmış. Arka koltukların kullanım şekline bağlı olarak 550 ile 610 litre arasında değişen bir kullanım alanı sunulan araçta arka koltukların katlanmasıyla 1,550 litreye kadar aktif kullanım sağlanabiliyor.

Donanım

Dinamik, Sport ve Dizayn olmak üzere ülkemizde üç farklı donanım seçeneğiyle birlikte sunulan yeni Q5’te, markanın 12,3 inçlik ekranıyla sunduğu sanal kokpiti ekstra ücret ödenerek satın alınabiliyor. Tıpkı sanal kokpit gibi head-up display de opsiyonel olarak sunulan parçalar arasında. Q5’in elektronik destek sistemlerine baktığımız zaman; adaptif hız sabitleyici, öngörülü verimlilik asistanı, aktif şerit takip asistanı, mesafe takip uyarı sistemi, 85 km/s hıza kadar olan sürüşlerde öndeki yaya ve araçları gözlemleyen pre-sense şehir asistanı, yoğun trafik asistanı, dönüş asistanı, arka çapraz asistanı ve engel aşma asistanı gibi donanımların aracın elini güçlendiren parçalar olduğunu görüyoruz.

Motor – Fiyat

Haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi Q5 ülkemizde ilk olarak sadece 190 beygir güç üreten 2.0 litrelik dizel motor seçeneğiyle birlikte sunulurken, 252 beygir güç üreten 2.0 litrelik TFSI motor seçeneğinin bir sonraki adımda satışa sunulması planlanıyor. Audi’nin 2.0 litrelik dizel motor versiyonlu yeni Q5 için donanımlara göre belirlediği fiyatlarsa şu şekilde;

2.0 TDI – 190 beygir – 4×4 – S tronic – Dynamic – 367,324 TL
2.0 TDI – 190 beygir – 4×4 – S tronic – Sport – 377,824 TL
2.0 TDI – 190 beygir – 4×4 – S tronic – Design – 377,824 TL

Kullanıcıların ekstra alacağı donanımlarla Audi’nin belirlediği bu fiyatların rahat bir şekilde yükseleceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

VİDEO