reklamı kapat

POPÜLER

Merakla beklenen 2017 Audi Q5 sahneye çıktı! [Video]

Audi, Paris Otomobil Fuarı’nda yeni nesil tasarım dili olan Audi Prologue’un üzerinden geliştirdiği Q5’i görücüye çıkardı. 2017 model Audi Q5 yenilenen tasarımı geliştirilen teknik değerleriyle gördüğü ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.

Audi’nin SUV segmentindeki en önemli temsilcilerinden biri olan Q5, ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu. 2009 yılında satışa sunulan ve rekabette büyük başarı sağlayan Audi Q5, kullanıcılardan da tam not aldı. Audi Q7 ile birlikte karşımıza çıkan markanın yeni tasarım diline sahip Audi Q5 sınıfının ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek seviyede.

audiq58
Yeni neslin bir önceki nesle göre en avantajlı olduğu noktalardan biri aracın ağırlığı. Yeni Audi Q5 eski nesline göre 90 kilo hafif olması, aracın tüm performans değerlerinde pozitif artış sağlamasına kilit rolü üstleniyor. Audi yetkilileri yenilenen sürüş karakteri ile birlikte fazlalıklarından arınan Q5’te sürüş deneyiminin bir adım daha ötede olduğunun altını çizdi. Araç dahilinde yer alan Audi’nin 4×4 Quattro altyapısı ve kontrol edilebilir süspansiyon sistemi ile kullanıcıları çok daha premium bir sürüş deneyimi bekliyor.

audiq52
Önceki nesline göre 27 beygir daha güçlü olan yeni Q5’in standart versiyonları ülkemizde 2.0 TDI 190 beygir ve 2.0 TFSI 252 beygir motor seçenekleri ve Stronic şanzıman kombinasyonu ile satın alınabilecek. Yeni Audi Q5’in motor seçeneklerinin en tepesinde ise 354 beygir üreten 3.0 litre‘lik motor yer alıyor. Araçta ayrıca; çarpışma önleme (Collision Avoidance Assist ), dönüş (Turn Assist) ve trafik (Traffic Jam assist) gibi güvenlik asistanları da kullanıcılara sunulan sistemler arasında.

Audi Q5’in ön konsolunda ise 7 inç‘lik multimedya ekran yer alıyor. Kullanıcılara 8.3 inç‘lik ekran seçeneğini ise opsiyonel olarak sunuluyor. Audi, sanal kokpit deneyimini de kullanıcılara opsiyonel olarak sunulacaklar listesinde yer vermeyi tercih etmiş. Aracın multimedya özellikleri ise bir hayli geniş. Wi-Fi hotspot, Audi Connect, Audi Phone Box, Bang&Olufsen ses sistemi ve Audi tablet seçenekleri kullanıcılara sunulacaklar arasında yer alıyor. Yeni Audi Q5’in multimedya sistemi Apple CarPlay ve Android Auto desteklerini de sunuyor.

audiq514
Yeni Audi Q5 iç hatlarda kullanıcılara daha geniş bir alan sunuyor. Eski nesline göre artan aks mesafesi ile birlikte 10 litre daha geniş bagaj hacmi ve yaşam alanıyla , kullanıcılara daha konforlu ve ferah bir sürüş tecrübesi sunuyor. Audi Q5’in bagaj hacmi koltukların yatırılması ile birlikte 550-610 Litre arasında değişebiliyor. Yeni Audi Q5; 4,66 metre uzunluk, 1,89 metre genişlik, 1,66 metre yükseklik ve 2,82 m aks mesafesi değerlerine sahip.

Yeni Audi Q5’te Sport, Design, S Line, Design Selection ve S Line donanım seçenekleri ile birlikte 14 farklı renk seçeneği sunulması planlanıyor. Avrupa’da 2017’nin ilk çeyreğinde satışa çıkması beklenen yeni Audi Q5’in 50.555 dolar‘dan başlayan fiyatlarda satışa sunulması bekleniyor.

audiq516

VİDEO