reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry artık telefon üretmeyecek

Geçtiğimiz günlerde DTEK60 model telefonun sızan görüntüleriyle gündeme gelen BlackBerry şaşırtan bir karar aldı. Firma telefon üretimiyle ilgili strateji değişikliğine gidiyor.

Bir zamanlar büyük ilgi gören BlackBerry artık kendi telefonlarının donanımını tasarlamayı bırakacak. Firma bundan sonra yazılım ve güvenlik ürünlerine odaklanmayı planlıyor. Bu karar hakkında konuşan Blackberry CEO’su John Chen artık donanım konusunda ortaklarının sağlayacağı teknolojiye güveneceklerini dile getirdi.

Ünlü elektronik şirketi son yıllarda telefon piyasasında rekabete dahil olma mücadelesi veriyor. Gartner’ın verilerine göre Blackberry, 2016‘nın ikinci çeyreğinde telefon piyasasında yüzde 0,1‘lik bir pay elde edebildi. Bu da toplamda 400 bin cihaz satılabildiği anlamına geliyor. Bu durum göz önünde bulundurulunca strateji değişikliğine gidilmesi mantıklı görünüyor.

Blackberry Android işletim sistemli ilk telefonu geçtiğimiz kasım ayında piyasaya sürmüştü. John Chen bu dönemde donanım üretmeye devam etmeleri için yılda 5 milyon telefon satmaları gerektiğini dile getirmişti. Yapılan hesap daha sonra 3 milyon telefon olarak düzeltilmişti. BlackBerry satış odaklı bu iki hedefe de yaklaşamayınca donanım üretmeme kararı aldı.

İLGİLİ HABERLER