reklamı kapat

POPÜLER

Rusya internet hızı

Türkiye, güncel internet hızı sıralamasında 101. sırada yer aldı

Türkiye, Speedtest üzerinden yapılan hesaplamalara göre güncel internet hızı sıralamasında 101. sırada yer alıyor.

Ajans Press, Speedtest verilerinden 181 ülkenin sabit geniş bant internet hızları özelinde bir rapor paylaştı. Bu veriler kapsamında da ortalama hız açısından Türkiye’nin 29.09 (Mbps) ile 101. sıraya yerleştiği görüldü. Veriler kontrol edildiğinde Türkiye’nin bağlantı hızında artış yaşandığı ve bir önceki yıla oranla 4 basamak yükseldiği tespit edildi. En yüksek bağlantı hızının sahibi yine aynı kalarak 207.61 (Mbps) ile Singapur oldu. İkinci sıraya 200.01 (Mbps) ile Şili, üçüncü sıraya 189.64 (Mbps) ile Tayland, dördüncü sıraya 181.70 (Mbps) ile Hong Kong, beşinci sıraya 166.11 (Mbps) ile Danimarka, altıncı sıraya 162.74 (Mbps) ile Çin, yedinci sıraya 158.48 (Mbps) ile Makao, sekizinci sıraya 151.81 (Mbps) ile ABD, dokuzuncu sıraya 144.63 (Mbps) ile Lihtenştayn, onuncu sıraya ise 132.33 (Mbps) ile Romanya’nın yerleştiği kaydedildi.

En düşük internet hızı değeriyle listenin son sırasına yerleşen ülke 1.81 (Mbps) ile Afganistan oldu. Küresel açıdan sabit geniş bant internet indirme seviyesi ortalama 63.46 (Mbps) olarak gözlenirken, genel olarak bağlantı seviyelerinde artma yaşandığı gözlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl bir açıklama yapan ve “İnternet kalitesi çok kötü, gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü internet altyapısına sahip ülkelerden biriyiz. İnternet altyapısına yatırım yapılmıyor” eleştirilerine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Duvar’da yer alan Serkan Alkan imzalı haberde Türkiye’deki sabit internet hızının mobil internete göre daha düşük olmasının nedenini, kullanıcıların “orta hızlardaki” internet paketlerini daha fazla tercih etmesi olarak göstermişti.

İnternet hızı verileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Huawei’nin dikey katlanabilir telefonu P50 Pocket