reklamı kapat

POPÜLER

internet hızı fiber internet

Türkiye, internet hızı özelinde 170 ülke arasında 103. sırada yer aldı

Medya takip kurumu Ajans Press tarafından yapılan araştırma, internet hızı açısından Türkiye’nin diğer ülkeler ile olan farkını ortaya çıkardı.

Konu hakkında Ajans Press tarafından yapılan açıklamada “Hayatımıza ilk 1993 yılında giren ve sonrasında yaşamımızın büyük bir parçası haline gelen internetin, pandemi dönemiyle kullanımı artarken, ülke bazlı sabit geniş bant internet hızları da belli oldu. Böylelikle Türkiye’nin 30.51( Mbps) ile 170 ülke arasında 103. sıraya yerleştiği görüldü.” denildi. Bu sıralama Speedtest verilerinden elde edildi. Aynı açıklamaya göre en yüksek internet hızı 238.59 (Mbps) ile Singapur’da görülürken, ikinci sıraya 231.70 (Mbps) ile Hong Kong, üçüncü sıraya ise 217.70(Mbps) ile Tayland yerleştiği kaydedildi. En düşük hızla listenin son sırasında yer alan ülke 2.77 (Mbps) ile Türkmenistan’da olarak saptandı.

Ajans Press, internet hızı dışında bir basın analizi de yaptı

Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl internet ile alakalı basına 164 bin 883 haber yansıdığı tespit edildi. Sadece internet hızı ile ilgili çıkan haber sayısı ise 3 bin 902 olarak saptandı. Pandemi dönemi ile birlikte hayatımıza giren uzaktan eğitim modeli internetin önemini arttırırken, home office çalışma sistemiyle daha da kıymetli bir hale geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ülkemizde de çoğu şey online şekilde devam ederken, geçen yıl 5G’nin basında konuşulma sayısı 7 bin 964 haber oldu. Sosyal medyada ülkemizde en fazla kullanılan mecralar arasında yer alırken, 205 bin 878 haberle gündemde yer almayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın