reklamı kapat

POPÜLER

hücresel şebeke

Türkiye’de Wi-Fi mı yoksa hücresel şebeke mi daha hızlı?

Bazı ülkelerde Wi-Fi internet hızı hücresel şebekeden daha hızlı olsa bazı ülkelerde hücresel şebek hızı Wi-Fi internet hızını geride bırakıyor. OpenSignal isimli şirkete göre 33 ülkede yapılan araştırma hücresel şebekenin Wi-Fi’dan daha hızlı olduğunu ortaya çıkarttı.

33 ülke arasında Afrika, Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu gibi bölgelerin yer aldığını ve ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını belirtmekte yarar var. Türkiye’deki Wi-Fi indirme hızı ortalaması 9.6 Mbps, hücresel veri indirme hızı ortalaması ise 16.9 Mbps. Avustralya, Lübnan ve Katar gibi ülkelerde hız farkına 10 Mbps olduğu belirtiliyor. Bazı ülkelerde ise hız farkının çok da yüksek olmadığı ifade ediliyor. Hücresel şebeke ve Wi-Fi bağlantılarının rekabet ettiği birçok ülke var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Wi-Fi, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve ABD gibi ülkelerde hızlı bir performans sergiliyor. Bununla birlikte, hücresel şebeke, bazı bölgelerde indirme hızı açısından Wi-Fi’dan daha başarılı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell 5G teknolojisiyle ilgili çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor

Turkcell, 4.5G’nin ikinci yılında tam 926 petabyte data kullandırdı. Turkcell’in 4.5G’nin ikinci yılını Mardin’de kutladığını hatırlatalım. Turkcell, gerçekleştirdiği hız testiyle saniyede 1 gigabit’in üstüne çıktığını söyleyelim. Turkcell’in yüksek hız ve en düşük çağrı kesilme oranını seven müşterilerinin bir önceki yıla göre data kullanımları yüzde 89 oranında arttı. 5G teknolojisinin 2020 yılında Türkiye’de hizmete girmesi bekleniyor.

Wi-Fi

İlginizi çekebilir

Elektrik üretebilen akıllı perde