reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google, Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’na önemli bilgiler verdi

İnternet devi Google, Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’na 36 sayfalık bir rapor gönderdi ve burada önemli açıklamalar yapıldı.

TRT’de yer alan habere göre Google, internet arama motorlarında kullanıcıların yönlendirildiği iddiasına cevap verdi. Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’na rapor sunan şirket, sanılanın aksine Türkiye’ye özel bir algoritmaları olmadığını aktardı. Bu rapor kapsamında arama motorunun nasıl işlediği, algoritmaların nasıl çalıştığı ve veri güvenliğine dair açıklamalarda bulunan şirket, arama sonuçlarını siyasi amaçlarla saptırmadıklarını, bunun Google faaliyetlerine zarar vereceğini belirtti. Algoritmaların güncel olaylara ilişkin bir içeriğin doğru veya yanlış olup olmadığını belirlemediğini söyleyen internet devi, kişisel verilerin asla satılmadığını da söyledi.

Raporda “Muhalif görüşlere ve muhalif sitelere öncelik veriliyor” gibi bir durumun olmadığını da aktaran şirket, dezenformasyonla mücadele kapsamında sadece geçen yıl 6 milyondan fazla yanıltıcı içeriğin YouTube platformundan kaldırıldığı da açıkladı. Sistemlerinin siyasi eğilim gibi öznel kavramların analizi için tasarlanmadığını özellikle vurgulayan firma, önemli konulara değinmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Türkiye’de daha önce rekabet ile alakalı birden fazla kez büyük cezaya çarptırıldı, bu konuda birçok kez gündemden düşmeden. Her şeye rağmen Türkiye operasyonuna aktif olarak devam ediyor eden firma, bir süredir resmi Twitter hesabını kullanarak paylaşımlarda da bulunuyor.

Google konuları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi