reklamı kapat

POPÜLER

Oyak Renault

Coronavirüs etkisi görülmedi; Türkiye otomotiv pazarı için yeni yılın ilk verileri açıklandı

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından çıklanan 2020 Ocak-Şubat dönemi verilerine göre, geçtiğimiz yıla oranla üretim odaklı iyileşme göze çarpıyor.

Coronavirüs etkisiyle alt üst olan sektörlerden birisi olan otomobil dünyasında satışlarla birlikte üretim süreçlerinde de önemli aksamalar olduğunu biliyoruz. Küresel bazda üretim gösteren dünya devlerinin bir bir fabrikalarını geçici süreliğine kapatma kararını duyurduğu son birkaç ay, 2020 verilerinde ciddi düşüşleri de beraberinde getirdi. Otomotiv Sanayii Derneği tarafından Türkiye otomotiv pazarını merkeze alan Ocak-Şubat dönemi verilerine göre ise toplam üretimin bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 4 artarak 237 bin 665 adet olduğu görülüyor. Otomobil üretimi ise yüzde 8 artarak 162 bin 985 adet seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, traktör üretimi ile birlikte toplam üretim 242 bin 930 adet olarak açıklandı.

Otomotiv Grev

Otomotiv pazarının güncel verilerinden detaylar

Açıklanan raporun detaylarına baktığımızda son 10 yıllık ortalamalara göre hatırı sayılır oranda negatif bir ivmelenme göze çarpıyor. 2020 yılı Ocak-Şubat döneminde toplam pazar yüzde 3, hafif ticari araç pazarı yüzde 29 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 34 oranlarında düşüş gösterirken otomobil pazarı yüzde 9 artış gösterdi. Bu dönemde ihracat ise bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 4 azalarak, 192 bin 577 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı yüzde 5 oranında artarak 134 bin 282 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 19 oranında azaldı. Ocak-Şubat döneminde 5 milyar Dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye otomotiv sanayiinin, otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 2,1 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl baz alınarak yapılan karşılaştırmada ise Ocak-Şubat dönemini 40 bin 416 adet ile kapatan Türkiye pazarı, 2020 yılının ilk iki ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 91 artış kaydetti ve 77 bin 95 adet oldu. Bu dönemde, otomobil pazarı yüzde 98 arttı ve 59 bin 743 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubuna geçtiğimizde ise üretimin yılın ilk iki ayında azalma eğilimi gösterdiği sonucu karşımıza çıkıyor. 2020 yılı Ocak-Şubat döneminde ticari araç üretimi yüzde 4, ağır ticari araç grubunda yüzde 16, hafif ticari araç grubunda yüzde 3 oranında azaldı. Toplam ticari araç ihracatı yüzde 19 oranında daralırken, iç pazarda yüzde 70 oranında artış görüldü. Bu dönemde, hafif ticari araç pazarı yüzde 62 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 131 arttı. Baz etkisi dikkate alındığında ise yılın ilk iki ayında ticari araç pazarı 2017 yılının yüzde -30 gerisinde kaldı.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu