reklamı kapat

POPÜLER

Hayati Uyarı Bildirimi

Türkiye’de bugün milyonlarca kişi “Hayati Uyarı Bildirimi” ile sarsıldı

Bugün Türkiye genelinde milyonlarca kişi bir anda akıllı telefonlara gelen “Hayati Uyarı Bildirimi” ile sarsıldı.

Türkiye’nin Ankara gibi belirli yerlerinde son günlerde ciddi yağışlar görünüyor. Bu konuda kullanıcılara bir bildirim geçmek isteyen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), geçtiğimiz saatler Android ve iOS telefonlara gönderdiği “Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığımız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayınız.” Hayati Uyarı Bildirimi mesajı ile herkesi korkuttu. Bu mesajın içeriğinde sevindirici şekilde aşırı korkutucu (Deprem, tsunami vb. gibi) bir durum yoktu. Burada kişileri esas olarak korkutan bu gönderilen mesajın telefonlarda oluşturduğu inanılmaz yüksek ses ve normalde görülmeyen ileri seviye titreşim oldu. Çoğu kişi bu mesajı ilk defa aldı ve inanılmaz büyük bir şaşkınlık yaşadı. Özellikle otomobil kullanırken Hayati Uyarı Bildirimi ile karşı karşıya kalanlar, kaza riski oluşturabilecek bir şaşkınlık yaşadıklarını belirtti.

Yurt dışında genelde sadece yaklaşan çok büyük doğa olayları için kullanılan bu sistem, Türkiye’de böyle standart bir bilgilendirme için kullanıldığı için biraz tepki topladı. Bu arada Türkiye’de bu uyarı belirli operatörlere gitmedi. Örneğin Turkcell kullanıcılarının çoğu bildirimleri alırken, Vodafone tarafında bildirim almayanlar vardı. Bazı kişilere ise korkuyu ikiye katlayacak şekilde birden fazla bildirim geldi.

Bu bildirimler isterseniz telefonların bildirim ayarları üzerinden kapatılabiliyor. Ancak bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bugün olan durum sonrasında AFAD’ın ve diğer kurumların artık bu sistemi sadece çok ama çok acil durumlar için kullanacağını düşünüyoruz. Bu açıdan güvenlik açısından Hayati Uyarı Bildirimi’lerini ne olursa olsun açık tutmanız önemli durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konunun bir benzeri de geçtiğimiz ay Apple AirPods özelinde gündeme gelmişti. AirPods Pro, ortaya çıktığı kadarıyla 2020 yılında ABD’de yaşayan 12 yaşındaki bir çocuğun kulak zarını yırttı. Peki bu nasıl oldu? Açıklamaya göre AirPods Pro takılıyken kısık seste Netflix izleyen çocuk, bir anda çok yüksek tonda gelen “AMBER Alert” ile karşı karşıya kalmış.

Kulak içi kulaklıktan gelen bu çok yüksek ses, açılan davaya göre çocuğun kulak zarını yırtacak kadar etki yaratmış. Türkiye’de olmayan AMBER uyarıları (America’s Missing: Broadcast Emergency Response), istenirse ayarlar içerisinde kapatılabiliyor ancak yerleşik olarak açık şekilde geliyor. Bu arada bu konuda başka kişilerin de şikayetleri bulunuyor.

AirPods’ların özellikle uyarılar konusunda sesi bir anda çok yüksek şekilde açabildiği belirtiliyor. Bu uyarılardan çok fazla sayıda rahatsız olan kişinin şikâyeti bulunuyor. Bu dava hakkında bir açıklama yapmayan Apple, durum nedeniyle kalıcı işitme hasarı kalan çocuğa ve ailesine ciddi bir tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Hayati Uyarı Bildirimi gelişmesi yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display