reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli scooter

Türkiye’de elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı getirildi

Türkiye’de elektrikli scooter konusunda önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında elektrikli scooter’ların kullanımına yaş sınırı getirildi.

NTV’de yer alan habere göre Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kara yollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde, artık bisiklet ve elektrikli scooter (E-Scooter) kullanabilmek için 15 yaşını bitirmiş olmak gerekecek. Kara yollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde 15 yaşını bitirmiş olanlar elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecek. Açıklamaya göre sürücüler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e-scooter kullananlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacak. Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa e-scooter’lar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi zorunlu olacak e-scooter’larda sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınamayacak.

Elektrikli scooter için yaş sınırı olumlu görünüyor

Süreçle alakalı başka detaylar da var. Örneğin artık e-scooter modelleri, otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Elektrikli scooter ve kullanımına ilişkin diğer hususlar İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları tarafından müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hepsine ek olarak Belediye Gelirleri Kanunu’nda değişiklik yapılarak güvenli, sağlıklı ve çevreci ulaşım araçlarından biri olan elektrikli scooter’ların teşvik edilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması için paylaşımlı elektrikli scooter’lardan alınacak işgal harcı bedeli en az tarife üzerinden hesaplanacak. Bu kapsamda belediyelerce bir e-scooter’dan günlük 16 kuruş işgal harcı alınacak.

İlginizi Çekebilir

Arkası renk değiştirebilen ilginç akıllı telefon