reklamı kapat

POPÜLER

Kick Twitch LOG Tasarım

Türkiye’deki büyük Twitch yayıncılarının Kick göçü sürüyor

Türkiye’deki büyük Twitch yayıncılarının Kick göçü sürüyor. Şirket güzel teklifler ile önemli isimleri bünyesine katmaya devam ediyor.

Türkiye’de resmi olarak yer alan Kick, yukarıda da dediğimiz gibi büyük ya da popüler Twitch yayıncılarını özel anlaşmalar ile bünyesine katmaya devam ediyor. Kick Creator Incentive Program (KCIP) kapsamında yayıncılara çok cazip bir gelir kapısı açan ve aynı zamanda bazı isimlerle büyük özel sözleşmeler imzalayan şirket, şimdiye kadar Twitch’ten Elraenn, Jahrein, Mithrain ve aşağıda görebileceğiniz çok sayıda ismi bünyesine almayı başarmış durumda. Bugün Videooyun olarak tanınan Batuhan Bozkan’ın da geçeceğini duyurduğu Kick, şu an büyük küçük herkese cazip geliyor, büyük yayıncıları bünyesine alınca insanların Twitch izleme alışkanlığını ciddi seviyede bozuyor. Bu yüzden Twitch’te kalan yayıncıların izleme oranları son dönemde ciddi oranda düşmeye başladı, bu da olumsuz bir baskı yarattığı için Kick’e geçiş hızlanmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kick yurt dışında da çok büyük transferler yapmıştı. Örneğin Twitch platformunun son yıllardaki en büyük yayıncılarından xQC ya da gerçek adıyla Félix Lengyel, rakip platform Kick ile iki yıl için tam 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Yayıncı transferi özelinde ödenen para açısından çok büyük bir rekora imza atan xQC, Kick anlaşmasını “özel olmayan” bir yapıda imzalamıştı. Yani xQC tam 100 milyon dolar alacak olmasına rağmen Kick yanında Twitch’te ya da başka bir platformda yayın yapmaya devam edebiliyor.

Peki Kick gibi yeni kurulmuş bir platform sadece bir kişiye 100 milyon dolar parayı nasıl verebiliyor? Kick’in arkasında kripto kumar web sitesi Stake yer alıyor. Yani platformun temelinde kumar parası yer alıyor, Kick’te bu yüzden kumar yayınları ve yayıncıları oldukça yüksek bir orana sahipler. Çok sayıda başka konularda canlı yayın açan yayıncıya da ev sahipliği yapan platform, Twitch’e oranla “güvenli” ya da “iyi denetlenen” bir yer değil ve bu açıdan çok ciddi eleştiriler ile karşı karşıya kalıyor.

Twitch, Kick ve xQC gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER