reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

PayPay LOG Tasarım

Türkiye’den çıkan PayPal, Rusya operasyonunu durdurdu

Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda karşılıklı yasaklar gelmeye devam ediyor. Bu sefer PayPal şirketi önemli bir adım atmış durumda.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile beraber uluslararası hamleler de sürüyor. Yaşanan saldırılar nedeniyle birçok ülke ve şirket Rusya’ya karşı ciddi yaptırımlar açıkladı ve bugün sürece dahil olan son isim PayPal oldu. Türkiye’de üzücü şekilde çok uzun zamandır kullanılamayan popüler ödeme platformu, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle Rusya merkezli operasyonunu durdurma kararı aldı. Bu gerçekten büyük bir gelişme çünkü Rusya’ya karşı SWIFT dahil olmak üzere birçok banka üzerinden büyük ekonomik engeller getirildi. Birçok Rusya vatandaşı bu yeni dönemde PayPal’a güveniyordu ancak o kapı da bugün kapatıldı. Rusya’da kazancını PayPal üzerinden elde eden çok sayıda kişi bulunuyordu.

Süreçte PayPal öncesinde adım atan son isim ise Samsung olmuştu. Şirket Rusya’ya olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıklamıştı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacaklar.

Daha önce Spotify, Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu. Rusya’ya karşı internet devi Google da tepkisini göstermiş ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurmuştu.

Hepsine ek olarak Microsoft cephesi de süreçte bir adım attı. Yazılım devi geçtiğimiz gün Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu. Bu gelişme ile beraber Rusya’ya gerçekten önemli bir darbe daha vuruldu. Yukarıdaki hamlelerden önce de teknoloji devi Apple, Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Rusya da boş durmuyor. Dün akşam Twitter, YouTube ve Facebook, ülkede Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) aldığı karar doğrultusunda yasaklandı. Geçtiğimiz günlerde Rusya’ya karşı teknoloji dünyası başka yasaklamalar da yaptı.

PayPal hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti