reklamı kapat

POPÜLER

twitch

Twitch, toplu saldırılara karşı güzel bir onay sistemi getirdi

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, yapılan toplu saldırılara karşı güzel bir onay sistemi getirdi. İşte detaylar;

Twitch, son dönemde özellikle yurt dışında büyük tepkiler alıyor. Bilenler olacaktır bunun arkasında büyük kanallara genellikle botlar üzerinden saldırılar yapılması ve platformun bu saldırılara karşı çok yavaş kalması yer alıyor.

Bu duruma tepkiler ilk olarak #TwitchDoBetter adı altında başladı. Çünkü birçok yayıncının canlı yayınlarına ırkçı, cinsiyetçi, transfobik ve genellikle taciz edici mesajlar yağmaya başlamıştı.

Hatta ShineyPenLucia Everblack ve RekitRaven tarafından oluşturulan #ADayOffTwitch kapsamında yayıncılar bir gün için canlı yayın yapmamış, platformu protesto etmişti. Burada amaç sorunlara dikkat çekmek ve Twitch’in sürece daha fazla önem vermesi sağlamaktı.

Bu konuda sonunda Twitch’ten güzel bir adım geldi. Bu adım bir türlü bitmeyen botları yasaklamaktan daha güzel bulundu. Peki bu adım tam olarak neydi?

Artık Twitch yayıncıları ya da yayıncı moderatörleri, telefon numarası ya da e-posta ile hesabını onaylamamış kişilerin chat’e mesaj atabilmesini engelleyebilecek. Yani sadece onaylı hesapların sohbete katılmasına izin verilecek. Bu sayede de bot temelli toplu saldırılara ciddi bir engelleme yapılacak.

Süreçte özellikle telefon numarası ile onay seçeneği önemli görünüyor. Bu seçildiği zaman ciddi sayıda otomatik botun ve aynı zamanda toksik kitlenin engellemesi olası görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch, Türkiye’de yerel fiyatlanmaya geçmesiyle çok ses getirmişti

Pandemi döneminde patlama yapan Twitch, 20 Mayıs itibarıyla Türkiye’de abonelik fiyatlarını düşürdü. Firmaya göre abonelik fiyatları düştüğü zaman yayıncıların geliri düşmeyecek. Çünkü şirket fiyatların düşmesiyle yayıncıların daha çok abone kazanacaklarını düşündü.

Ancak Amazon’un sahibi olduğu dev platform burada yayıncılara bir süre için fark ödemesi yaptı. Bu sayede düşen gelirler bir miktar dengelenmiş oldu.

Peki Türkiye’de yeni abonelik fiyatı ne kadar olmuştu? Türkiye’de abonelik 20 Mayıs sonrasında 9,90 TL oldu. Türkiye’de daha önce Amazon Prime üzerinden 7,90 TL’ye kanallara abone olunabiliyordu. Normal abonelik ücreti ise daha yüksekti.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın