reklamı kapat

POPÜLER

Twitter Elon Musk

Twitter, aldığı büyük bir ceza ve Jack Dorsey hamlesiyle gündemde

Elon Musk, Twitter platformunu satın alması sonrası gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer iki konu ses getirdi.

Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı ancak satım alım henüz resmileşmedi. Normalde bu durumun yılın sonuna doğru olması bekleniyordu. Ancak iki hafta önce sürpriz bir duyuru yapan Musk, Twitter anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını ve spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil edip etmediği konusunda doğrulama beklediğini açıkladı. Bu doğrulama halen gelmedi. Yapılan hesaplara göre Twitter’ın yüzde 20’den fazlası sahte / spam / bot hesaplardan oluşuyor ve buna elinde kanıt bulunmuyor olmasına rağmen Musk da inanıyor. Şirketi bugün gündeme getiren ise ilk olarak eski CEO Jack Dorsey oldu. Geçtiğimiz hafta Twitter’dan gelen bir soruya cevap veren Dorsey, bir daha şirketin CEO’luk koltuğuna oturmayacağını açıklamıştı.

Dorsey ayrıca ilginç bir açıklama daha yapmış, “Twitter’ın CEO’su kimse olmamalı” demişti. Bunun üstüne bugün bir adım atan Dorsey, Twitter’ın yönetim kurulundan da ayrıldı. Kurulda bir süre daha kalacak ancak daha sonra yolları tamamen ayıracak Dorsey, Twitter’ın hissedarı olmayı sürdürecek ancak yönetimden uzaklaşarak kurduğu diğer şirketine odaklanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Twitter’a ABD’de bir ceza kesildi. Federal Ticaret Komisyonu, Twitter’a hedeflenmiş reklamlar üzerinden tam 150 milyon dolar gibi büyük bir ceza kesti. Aktarıldığı kadarıyla firma kullanıcılardan çift aşamalı giriş güvenliği için aldığı telefon numaralarını ve e-posta adreslerini, hedeflenmiş reklam sürecinde kullandı. Firma, 2019 yılında bu durumun bir hata olduğunu belirtmişti.

Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın