reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Twitter, bot hesaplar için yeni gösterge testine başladı

Dünyanın en önemli sosyal medya ağlarından Twitter, bugün yeni bir test daha yapıyor. Bunun arkasında otomatik hesaplar var.

Twitter içerisinde biliyorsunuz birçok otomatik olarak çalışan, “bot” diyebileceğimiz hesap yer alıyor. Bunların birçoğu kişilere düzenli olarak faydalı bilgiler veriyor. Örneğin bölgesel olarak hava durumu bilgileri paylaşan otomatik hesaplar bulunuyor.

İşte bunların bot / otomatik hesap olduğunun daha iyi anlaşılmasını isteyen şirket, bunun için yeni bir gösterge test etmeye başladı. Şimdilik geliştiriciler arasında test edilen imkan, geliştiricilerin hazırladıkları bot hesabın kendileri tarafından yürütülen bir bot olduğunu açık şekilde göstermesini sağlıyor.

Aynı zamanda bu hesabın paylaştığı içerikler, ana Twitter akışı içerisinde de “otomatik hesap” şeklinde gösteriliyor. Yakında herkese açılacak özellik, bot hesapların kolay şekilde tespit edilmesini sağlayacak, aynı zamanda botun iyi olup olmadığını da arkasındaki gerçek kişi gözler önüne serileceği için göstermiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter dün Reactions ile Türkiye merkezli bir teste başlamıştı

Twitter, Tweetlere emojilerle tepki verme özelliği Reactions‘u ya da Reaksiyonlar‘ı ilk olarak Türkiye’de test etmeye başladı. Twitter’dan bu önemli test hakkında yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

Bir beğeni her zaman “tüm hisleri” karşılamadığından, insanlara bir Tweet hakkındaki duygularını hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmaları adına yeni bir yol sağlamak için bir dizi emoji ekledik: 😂 , 🤔 , 👏 , 😢 ve tabii ki ❤️, veya beğeni.

Tepkiler ayrıca, bir Tweetin yanında (gerçek zamanlı olarak Beğen düğmesinin yanında) gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe diğerlerinin konuşmayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Twitter çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu nedenle, evrensel olarak tanınan ve insanların Tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık. 

Bunu yapmak için, Tweetlerde en sık kullanılan kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların Tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi 😂 olduğunu bulduk.

Aynı zamanda çoğu insan bize ‘komik’, ‘destek’/’neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ etrafında dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi. İnsanların Tweetleri okurken hissettikleri en önemli duyguların ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu belirledik.

‘Hayal kırıklığı’ ve ‘öfke’ aynı zamanda insanların Tweetleri okurken hissettikleri yaygın duygular olsa da ve bazı insanlar Tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda bunları emoji reaksiyonları olarak dahil etmiyoruz. Amacımız her zaman herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakından bakın