reklamı kapat

POPÜLER

Twitter LOG Tasarım

Twitter, büyük bir “troll” kampanyasının hedefi oldu

 - Güncelleme: 31 Ekim 2022 10:01

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, geçtiğimiz günlerde Elon Musk tarafından satın alındı ve üstüne her şey karıştı.

Elon Musk, Twitter platformunu satın aldıktan sonra resmi hesabından Twitter’ın kuş temelli logosuna gönderme yaparak “Kuş Özgürleştirildi” demişti. Bunun hemen üstüne yapılan analizlerde ise platformdaki ırkçı içeriklerin bir anda büyük patlama gördüğü bulunmuştu. Bunun yanında Nazi yanlısı içeriklerin ve diğer kötü paylaşımların da arttığı belirtilmişti. İşte bunun arkasında koordine bir trolleme kampanyasının olduğu bulundu. Twitter güvenlik şefi Yoel Roth, “Troller bu saldırı ile şirketin içerik kurallarını zayıflattığını düşündürmeye çalıştı” dedi ve ekledi: “Sonuç olarak Twitter’ın politikaları değişmedi. Nefret dolu davranışların burada kesinlikle yeri yok.”

Süreç hakkında Roth, şirketin sadece 300 hesabın aynı hakaret kavramlarını kullanarak 50.000’den fazla tweet attığını tespit ettiğini söyledi ve ekledi“Bu trolleme kampanyasına dahil olan kullanıcıları yasaklamak için harekete geçtik ve Twitter’ı herkes için güvenli ve samimi hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, bu konuyla bağlantılı olarak 112 milyona sahip Twitter hesabından şöyle bir açıklama paylaşmıştı: “Twitter, çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacak. Bu konsey toplanmadan önce hiçbir önemli içerik kararı alınmayacak veya yasaklı bir hesabın eski durumuna döndürülmesi yani engelinin kaldırılması gerçekleştirilmeyecek.” 

Elon Musk, kısa süre önce “para için değil, insanlığa yardım etmek için Twitter’ı aldım” demiş ve bunun üstüne birçok işten çıkarmaya da başlamıştı. Kaçıranlar için Musk, şirketi satın aldıktan hemen sonra ilk iş olarak Jack Dorsey’den sonra Twitter’ın CEO’luk görevini üstlenen Parag Agrawal‘ı kovdu.

Aynı zamanda şirketin CFO’su Ned Segal için de kapının yolu gösterildi. Buna ek olarak şirketin politika şefi Vijaya Gadde, genel danışman Sean Edgett ve baş müşteri sorumlusu Sarah Personette de kovulan önemli isimler arasında yer alıyordu.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER