reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Corolla Cross
Toyota Corolla Cross

Toyota Corolla Cross; Türkiye satışları öncesinde ailenin yeni üyesi hakkında öne çıkanlar

Kasım ayıyla birlikte listeler girmeye hazırlanan Toyota Corolla Cross için satışlar öncesi bilinmesi gerekenler bir arada.

SUV pazarına olan ilginin günümüzde hala diri olması, üreticilerin toprağa serpiştirdeki tohumların tercihini de bu yöne çekmeye devam ediyor. Uzun süredir Avrupa merkezli ürün gamında sakin giden Toyota, son birkaç yıllık dönemde gerek kompakt gerekse C SUV pazarına yeni oyuncular lanse etti. Bu oyuncuların ilki olan Yaris Cross‘un ardından ailenin diğer üyesi olan Corolla Cross da artık Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Kasım ayıyla birlikte listelere dahil olacak Toyota Corolla Cross için düzenlenecek özel etkinlik öncesinde masadaki detaylara tekrar yakından bakma vakti.

Toyota Corolla Cross

Toyota Corolla Cross yeni nesil hibrit motorla geliyor

Corolla Cross ile ilk olarak Temmuz 2020’de paylaşılan detaylar üzerinden tanışmıştık. Asya pazarı odağındaki dinamikleriyle lanse edilen C SUV modelinin, Türkiye’de de sunulacak Avrupa paketi ise Aralık 2021’de karşımızdaydı. C-HR ve RAV4’ün arasında konumlanan Toyota Corolla Cross, gerek motor gerekse altyapısıyla en son nesil silahları beraberinde getiriyor. Markanın TNGA mimarisi üzerine geliştirilen ürün gamında, bu altyapının en güncel uzantısı GA-C platformu var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Platformla birlikte kaputun altında da yeni Corolla’da yer verilen güncel hibrit motor karşımızda olacak. Hacim olarak yine 1.8 litre olan motor, 124 PS yerine 140 PS güç 185 Nm tork ile geliyor. Şanzıman tarafında ise e-CVT ile yola devam ediliyor. Yeni hibrit sistemdeki lityum-iyon bataryalarda yapılan geliştirmeler sayesinde yeni paket daha güçlü ve yüzde 40 daha hafif olacak. Bu motorla birlikte Corolla Cross’u vergi diliminde avantaj bekliyor. Aracın Avrupa’da 197 PS’lik 2.0 litre hibrit seçeneği de listelerde olacak. Bu senaryoda dört tekerlekten güç aktarımı da devreye girecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Corolla Cross’a ebatsal olarak baktığımızda ise; 4460 mm uzunluğa, 1825 mm genişliğe, 1620 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip olduğunu görüyoruz. Bu değerlerin küresel versiyon ile birebir oranda devam ediyor. Aracın bagaj kapasitesi ise 440 litre olarak veriliyor. Yeni Corolla Cross, son multimedya teknolojisiyle gelen Corolla Cross Avrupa’ya özgü tasarlanan kabin düzenine sahip. Kokpitte 12,3 inçlik dijital sürücü göstergesi ve 10,5 inçlik merkezi ekranın kombinasyonu bizleri karşılıyor. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranda kablosuz Apple CarPlay, kablolu Android Auto gibi akıllı telefon entegrasyonları olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç aynı zamanda son nesil Toyota Safety Sense paketiyle diğer aktif sürüş ve park asistanlarını birleştiren T-Mate ile donatılacak. Bu noktada listede; çarpışma öncesi desteği, anlık trafik takibi, şerit takip asistanları, adaptif hız sabitleyici, kör nokta gösterimi, güvenli çıkış asistanı, otonom acil frenleme gibi tüm ihtiyaçları karşılayan parçalar karşımıza çıkıyor. Corolla Cross ile ilgili fiyat dahil Türkiye donanım detaylarıyla ilgili son gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlgili video