reklamı kapat

POPÜLER

Twitter LOG Tasarım

Twitter, mavi onay rozeti sahiplerinden ciddi bir ücret isteyebilir

 - Güncelleme: 31 Ekim 2022 09:08

Sosyal medyanın karakter limitli platformu Twitter, yeni bir döneme başladı. Elon Musk tarafından satın alınan platform, yakında mavi onay rozeti sahiplerinden ciddi bir ücret isteyebilir.

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınması sonrasında beklediğimizden daha hızlı ve ciddi değişiklikler olacak gibi görünüyor. Örneğin Musk’ın Twitter Blue aboneliğini aylık 5 dolardan 20 dolara çıkarmak istediği aktarılıyor. Buna ek olarak Blue aboneliğinin mavi onay rozeti sahiplerine zorunlu kılınacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Eğer bu gerçek olursa, platformda onaylı hesaba sahip herkes aylık 20 dolar vermek zorunda kalacak. 20 doları ödemeyen kişilerin elinden mavi hesap onay rozeti alınacak. Evet süreç bu kadar ileriye taşınacak.

Bu konuda başka bir detay da bulunuyor. Musk’ın yeni altyapının 7 Kasım tarihine kadar devreye alınmasını istediği, değişiklik üzerinde çalışanların bu teslim tarihine uymamaları halinde bizzat Elon Musk tarafından kovulacakları aktarılıyor. Yani Musk değişikliğin hemen devreye alınmasını, Twitter’ın hemen daha fazla para kazanmasını istiyor.

Şu an birçok mavi onay rozetine sahip kullanıcı, Twitter’dan para kazanmadığını ve sadece onay rozeti için aylık 20 dolar vermek istemediğini belirtmeye başladı.

Twitter Blue şu an ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da açılmış durumda. Musk’ın son adımıyla beraber küresel olarak kullanıma sunulması ve Türkiye’ye de gelmesi beklenen Blue, kişilere ekstra özellikler sağlıyor ve bunlar arasında Musk sayesinde gelen Tweet düzenleme özelliği de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter bu aralar para kaybediyor. Örneğin kısa süre önce General Motors’un Twitter’daki reklamlarını geçici olarak durduğunu öğrendik. Elektrikli otomobil firması Tesla’nın sahibi olan Elon Musk’ın Twitter’ı almasından hoşlanmayan ve bu büyük değişiklik nedeniyle platformun gideceği yönü izlemeye başladıklarını belirten otomotiv devi General Motors, Twitter hesabını kapatmayacak ancak bir süre reklam bütçesini başka taraflarda kullanacak.

Twitter için geçtiğimiz günlerde dikkat çeken başka gelişmeler de oldu. Örneğin Elon Musk, Twitter platformunu satın aldıktan hemen sonra birçok hesabın engelini kaldıracak iddiası gündeme gelmişti. Ancak bu şimdilik söz konusu olmayacak. Bu konuda acele etmek istemeyen Musk, kendi Twitter hesabından şu açıklamayı paylaştı:

“Twitter, çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacak. Bu konsey toplanmadan önce hiçbir önemli içerik kararı alınmayacak veya yasaklı bir hesabın eski durumuna döndürülmesi yani engelinin kaldırılması gerçekleştirilmeyecek.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, geçtiğimiz hafta “para için değil, insanlığa yardım etmek için Twitter’ı aldım” demiş ve bunun üstüne birçok işten çıkarmaya başlamıştı. Musk, şirketi satın aldıktan hemen sonra ilk iş olarak Jack Dorsey’in yerine Twitter’ın CEO’luk görevini üstlenen Parag Agrawal‘ı kovdu.

Aynı zamanda şirketin CFO’su Ned Segal için de kapının yolu gösterildi. Buna ek olarak şirketin politika şefi Vijaya Gadde, genel danışman Sean Edgett ve baş müşteri sorumlusu Sarah Personette de kovulan önemli isimler arasında yer alıyordu. Musk’ın bunlara ek olarak daha geniş bir işte çıkarma istediği de biliniyor.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın