reklamı kapat

POPÜLER

Twitter’daki botların sayısı katlanarak artıyor

Twitter internet dünyasında önemli haber alma kaynaklarından ve bilgiye ulaşma yollarından biri. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan platformda her gün sayısız Tweet atılıyor ve etkileşimde bulunuluyor. Ancak açığa çıkan bilgiler Twitter’da botların sayısının akıl almaz seviyelere ulaştığını gösteriyor. 

Güney Kaliforniya Üniversitesi‘nin yaptığı araştırma, Twitter’da asparagas haberlerin nasıl yayıldığı ve trendlerin nasıl manipüle edildiği gibi soruların cevabını verir nitelikte. Araştırmaya göre Twitter’da şu an 319 milyon hesap bulunuyor. Hesapların 48 milyonunun bot olduğu belirtiliyor.  Sayının 2014 yılından beri neredeyse ikiye katlandığı belirtiliyor. Twitter’da botların sayısının yüksek olması Amerika’da gerçekleştirilen seçimde gündeme gelmişti.

Seçimlerin sonucunu bile bu botların manipüle ettiği ve sonuçların farklılaşmasında önemli rol oynadığı söylenmişti. Araştırmaya göre seçimle ilgili tweet’lerin yüzde 19’u botlardan gelmiş durumda. Amerika’nın yüzde 24’ünün Twitter kullandığını ve yüzde 86’sının haberleri sosyal medya aracılığıyla aldığını düşünürsek bu botların gündemi nasıl değiştirebildiği rahatlıkla anlaşılıyor.

Son zamanlarda asparagas haberlerin artışının ardından sosyal ağlar harekete geçmiş durumda. Facebook’un bunu engellemek için sahte haberleri işaretleyen ve kullanıcılara göstermeyen bir sistem hazırladığını sizlere aktarmıştık. Twitter’ın ise bot hesapları tespit etmek için daha yoğun bir çaba göstermesi gerekecek gibi görünüyor. Twitter’ın botları engellemek için neler yapacağını hep birlikte göreceğiz.