reklamı kapat

POPÜLER

Twitter’ın küçülme kararının ilk kurbanı Vine oldu

Geleceğine dair kaygılarla sık sık gündeme gelen Twitter kısa bir süre önce iş gücünde azalmaya gideceğini açıklamıştı. Bu karar Vine ile birlikte uygulamaya koyuldu.

Vine, 2012 senesinde hayata geçirilmişti ve kısa video paylaşımı imkanı sunan uygulama kısa bir sürede oldukça popüler hale gelmişti. Yeni jenerasyonun özellikle ilgi gösterdiği mecra kendi “fenomenlerini” yarattı. Burada ünlenen isimler televizyon yapımlarına, filmlere ve YouTube‘a geçiş yaptı. Ancak mecranın heyecanın uzun sürmedi. Facebook, Instagram ve Snapchat‘le olan mücadelede geri düşmeye başladı. Yapılan müdahaleler Vine‘ı kurtarmak için yeterli olmadı. Bu sebeple Twitter’ın küçülme kararıyla vazgeçilen ilk uygulama oldu.

Giderek değer kaybeden Twitter, Vine’ı kapatma kararı aldı. Vine’ın mobil uygulamasının gelişimi durdurulacak ancak site kullanımda kalmaya devam edecek. Twitter tarafından yapılan resmi açıklamada “Sizlere ve Vinelarınıza değer veriyoruz. Bu yüzden bu işi doğru şekilde yapmak istiyoruz. Vinelarınıza ulaşmaya ve onları indirmeye devam edebileceksiniz. Şimdiye kadar hazırlanan tüm Vineların hala izlenebilir olabilmesi için sitemiz de varlığını sürdürecek. İleride sitemizde veya uygulamada yapılacak değişikliklere dair sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.” sözleri yer aldı.

Vine’ın kapatılmasına dair alınan karar Periscope‘un geleceğine dair kaygılar oluşmasına neden oldu. En fazla kullanılan sosyal mecralardan biri olan Twitter‘ın internetteki sıkı rekabetten kopup, koymayacağını zaman gösterecek.

Vine’ın kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?