reklamı kapat

POPÜLER

Uçan otomobil Aeromobil üretime hazır [Video]

Filmlerde gördüğümüz uçan otomobillerin yakın zamanda gerçeğe dönüşmeyeceği kesin gibi olsa da, otomobil ve uçağı bir araya getiren Aeromobil, ilk tasarlandığı yıl olan 1990’dan beri düzenli olarak gelişme gösterdi. Geçtiğimiz yıl Aeromobil 2.5 prototipiyle ilk başarılı uçuşunu gerçekleştiren Slovakyalı firma, Uçan Roadster olarak tanımladığı modeli sonunda seri üretime hazır hale getirdiğini açıkladı. Aeromobil 3.0 adlı yeni seri üretim modeli, 29 Ekim’de tanıtılacak.

Aeromobil
Štefan Klein’ın 1990’dan beri üzerinde çalıştığı Aeromobil’in 2.5 modeli çelik şasi ve karbonfiber gövdeden oluşuyordu. Yaklaşık 450 kilogram çeken aracın gücü ise Rotax 912 uçak motorundan geliyordu. Aeromobil 3.0’da donanım ve malzemede ne gibi değişiklikler bulunduğu ise henüz açıklanmadı. Kanatların kokpitin arkasına gizlenmesiyle otomobile dönüşen aracın, ekstra yüküne rağmen normal bir park alanına sığacağı iddia ediliyor. Aeromobil ayrıca uçak yakıtı yerine benzinle çalışıyor, ancak Rotax 912 motorun sadece yüksek oktanlı benzinle çalıştığını da unutmamak gerek.

Aeromobil
Uçak moduna geçtiğinde yaklaşık 8,5 metrelik kanat uzunluğuna sahip olan Aeromobil, havada 200, karada ise 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Fiyata ilişkin bir açıklama henüz gelmezken, 29 Ekim’de Viyana’da gerçekleştirilecek tanıtımda bu detayın da ortaya çıkması bekleniyor. Aeromobil 3.0 ortaya çıkana kadar, 2.5’in uçuş videosuna göz atabilirsiniz.

VİDEO