reklamı kapat

POPÜLER

Ücretsiz Wi-Fi uğruna çocuklarını yanlışlıkla firmaya bağışladılar

Ev veya ofis dışındayken düzgün çalışan, hem de ücretsiz olan bir Wi-Fi bağlantısı bulmak hakikaten zor olabiliyor. Ancak görünüşüne bakılırsa bazılarımız sırf iyi bir Wi-Fi için her şeyden vazgeçmeye hazır. Çocuklarından bile. Tabii bu komik hikayenin aslı bu kadar basit değil.

F-Secure adlı güvenlik firmasının Londra’da gerçekleştirdiği ufak çaplı bir deneyde, altı kişi ücretsiz bağlantıdan faydalanmak için çocuğunu firmaya vermeyi kabul etti. Londra’nın kalabalık bir bölgesinde kullanıma açılan ücretsiz bu Wi-Fi ağına bağlanmak isteyenlerden uzunca bir şart ve koşullar metnini kabul etmeleri istendi. Ancak metni hiç düşünmeden kabul eden kullanıcıları bir sürpriz bekliyordu. Zira F-Secure şart ve koşullara metnine “Herod maddesi” adlı özel bir bölüm eklemişti. Bu maddeye göre ücretsiz Wi-Fi’dan faydalanan bir kullanıcı, doğacak ilk çocuğunun sahiplik haklarını sonsuza kadar F-Secure’a devretmiş oluyor.

Bilinmeyen Wi-Fi ağlarına bağlanmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermek üzere gerçekleştirilen bu deneyde, neyse ki sadece 6 kişi sunulan şart ve koşulları kabul etri. Araştırmacılarının şart ve koşullar metnini kaldırması üzerine 33 kişi daha ücretsiz ağa bağlandı. Ancak bu kullanıcıların da çok akıllı davrandığı söylenemez zira bu kişiler de ücretsiz ağa bağlanarak şifre ve parolaları içeren pek çok gizli veriyi araştırmacılara açık hale getirmiş oldular.

Bu sadece bir deney olduğu için çocukları sahiplerine geri vereceğini açıklayan F-Secure, bizi eğlenceli bir şekilde uyarmış olsa da, kullanıcıların şart ve koşullar metinlerini okuma konusundaki vurdumduymazlığı yeni bir şey değil. Daha önce yapılan araştırmalarda da pek çok kullanıcı bu metinleri okumak yerine kullanma kılavuzu ve hatta telefon rehberi okumayı tercih edeceğini belirttiler. Kendimizi kandırmayalım, her gün belki onlarca şart ve koşul metni görürken hangimiz bunları okuyarak saatlerini geçirmek ister ki?

YORUMLAR