reklamı kapat

POPÜLER

Meizu ucuz Çin markası algısını Wi-Fi hoparlörü ile yıkmak istiyor [Video]

Çinli Meizu, 2015’te 20 milyon akıllı telefon satmış olmasına rağmen kendi ülkesi dışında, özellikle de Amerika pazarında bilinirliği düşük bir marka. Bu pazara kendini tanıtabilmek için değişik bir yöntem izleyen akıllı telefon üreticisi, Gravity adlı Wi-Fi hoparlörü ile Indiegogo’da fon toplamayı hedefliyor.

Indiegogo kampanyasıyla tanıtılan Meizu Gravity, yerçekimine meydan okuyormuş gibi görünen iddialı bir tasarıma sahip. Sonos ve benzeri üst segment HiFi sistemleri kendine rakip olarak seçen Gravity, Japon tasarımcı Kosho Tsuboi’nin elinden çıkma. Saydam bir blok üzerinde duran Wi-Fi’lı hoparlör, bu sayede havada duruyormuş gibi görünmeyi başarıyor. Şarj edilebilir pile sahip olmadığı için bir yerden diğerine kolayca taşınması mümkün olmayan ürünün piyasaya çıktığında 250 dolardan satışa sunulması bekleniyor.

Meizu hoparlörü geliştirirken İsveçli akustik mühendisi Dirac’la ortaklık yaptığını ifade ediyor. Gravity’nin akıllı telefon uygulaması ile hoparlörü akıllı telefondan kontrol etmek ve müzik aktarmak mümkün. Akrilik cam standı ve alüminyum gövdesi ile epey şık bir görünüm çizen hoparlör, Wi-Fi ve Bluetooth destekli.

Meizu’nun son kullanıcı için ürettiği ilk cihazların MP3 çalarlar olduğu düşünülürse aslında bu bir çeşit köklere dönüş olarak kabul edilebilir. Meizu’nun ürün müdürü ve pazarlama sorumlusu Lola Wu’nun Engadget’ta yer alan açıklamalarına göre ürünün Indiegogo kampanyasıyla tanıtılmasının altında yatan sebep son kullanıcıdan geri bildirim ve öneriler alabilmek. Amerikan pazarında “Made in China” etiketinin ucuz ürünler için kullanıldığı gibi bir anlayışın var olduğunu bildiklerini vurgulayan Wu, bu sebeple hoparlörün premium bir tasarım sunması için çalıştıklarını ifade ediyor.

Gravity’nin kampanyası start aldığında erken davrananlar cihazı 169 dolardan satın alabilecek. Hoparlörün teslimat tarihi olarak 2016 sonu işaret ediliyor.

VİDEO