reklamı kapat

POPÜLER

Japonya’dan turistlere özel ücretsiz Wi-Fi

İnternet ve teknoloji alanındaki gelişmelerin en hızlı yayıldığı ve etkin olarak kullanıldığı ülkelerin başında gelen Japonya, dünyaya yayılmasını umduğumuz bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Japon Hükümeti, telekomünikasyon firması Nippon ile iş birliğiyle 2016 mali yılı içinde turistlere ülke genelinde ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sunmaya hazırlanıyor.

Proje hayata geçirildiğinde ülkeye giriş yapan turistler, pasaportlarını havalimanlarında ya da turist bilgi noktalarında ibraz ettiklerinde kendilerine bir Wi-Fi kimliği tanımlanacak. Bu kimlik akıllı telefon uygulaması üzerinden de indirilebilecek. İki hafta boyunca geçerli olacak bu kimlikle ülke genelinde hotspot’lardan ücretsiz olarak Wi-Fi bağlantısı kurulabilecek. Projenin arkasında Japon Turizm Ajansı’nın 2011 yılında gerçekleştirdiği ve katılımcı turistlerin yüzde 24’ünün Wi-Fi erişimi bulmanın zorluğundan şikayetçi olduğu anket yatıyor. Ankette turistlerin zorlandıklarını dile getirdiği şeylerin başında ise dil ve ulaşım geliyor

Japon İçişleri ve İletişim Bakanlığı, Japon Turizm Ajansı, NTT Genişbant Platformu ve bir KDDI iştiraki olan Wire and Wireless bu yaz konuyla ilgili olarak bir komite oluşturup çalışmalara başlayacak. Bu doğrultuda ilk aşamada hava limanları, oteller ve demiryolu şirketleri başta olmak üzere sisteme dahil edilecek. Oluşturulması planlanan yeni kimlik sistemiyle ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sunan diğer işletmeler de sisteme entegre edilecek.

YORUMLAR