reklamı kapat

POPÜLER

Ultrason tabanlı şarj teknolojisiyle telefonunuz cebinizdeyken şarj olacak

Mevcut kablosuz şarj teknolojisi bizi kablolardan kurtarmış olsa da, cihazımızı şarj cihazının üzerine hapsetmek zorunda kalıyoruz. Ancak ultrason tabanlı şarj teknolojisi sayesinde cihazlarımız şarj edilirken dahi mobil yani taşınabilir kalacak.

uBeam‘in geliştirdiği teknoloji elektriği sese dönüştürerek ultrason sinyalini havaya gönderiyor. Daha sonra mobil cihazınıza bağlı bir alıcı bu sinyali algılayıp tekrar elektriğe dönüştürerek cihazı şarj ediyor. Firmanın açıklamasına göre, cihazlar ultrason sinyaliyle şarj olurken odanın içinde cihazınızı gezdirmekte serbestsiniz, üstelik cihazın çanta veya cep içinde olması da durumu değiştirmiyor. Ancak sinyal duvar içinden geçemediği için mutlaka vericinin olduğu odada bulunmanız gerekiyor. 5 mm’den ince tasarlanan vericilerin duvarda dekoratif panel şeklinde görünmesi planlanıyor.

New York Times‘a açıklama yapan geliştirici uBeam, teknolojiyi iki yıl içinde kullanıcılara sunmayı hedeflediklerini belirtiyor. Ayrıca kurumsal ortamlar, hava alanları, restoran, hotel ve diğer mekanlar için de daha büyük çaplı vericiler planlanıyor. Cihaza takmanız gereken alıcıların teknoloji yeterince yaygınlaştıktan sonra cihazlarda entegre gelmesi de söz konusu olabilir.

Firma bu teknolojiden sadece mobil cihazların değil, kablosuz şarja ihtiyaç duyabilecek her tür akıllı cihazın faydalanabileceğinin de farkında. Ultrason tabanlı şarj sistemi hızla yayılıp benimsenirse elektrik kullanım şeklimiz bir defa daha kökten değişebilir, ne dersiniz?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ultrason tabanlı şarj teknolojisiyle telefonunuz cebinizdeyken şarj olacak” için bir cevap

  1. Çağrı Bostancı dedi ki:

    Bunlar teknoloji açısından güzel ancak insan vücudu manyetik alandan ve ultrason gibi pek çok etkenden zarar görür. Kanser falan gibi etkiler bir yana bunun dışında psikolojik olarak da ben çok olumlu bulmuyorum. Telefonların ve bilgisayarların enerjiyi taşırken ve şarj aletlerinin manyetik alanlarından kaynaklı zararların bile açık olduğu bir ortamda açıkcası bu tip gelişmelerin insan sağlığı için olumlu olmadığına inanıyorum. Benim düşüncem ise her geçen gün artan depolama kapasiteleri ile şarj cihazı verimliliklerinin artarak sorunları çözeceği yönünde.