reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X

Ünlü fotoğrafçıdan iPhone X’in kamerasıyla ilgili önemli açıklama

Seyahat fotoğrafçısı Austin Mann, gerçek dünya koşullarında iPhone X’teki kamera performansını test etti. Daha önceden İzlanda’nın nefes kesici güzelliğini iPhone 6 Plus kamerasıyla gözler önüne seren Austin Mann, bu kez Guatemala’yı fotoğrafladı. Telefonun boyutundan memnun kaldığını belirten Mann, eski Plus modelleriyle fotoğraf çekmenin biraz zor olduğunu; iPhone X’in ise bu sorunu çözdüğünü dile getirdi.

Telefoto kameranın performansından etkilendiğini söyleyen Mann, ikinci kameraya eklenen optik görüntü sabitleme özelliğiyle kaliteli fotoğrafların çekilebildiğini bahsetti. Kameranın düşük ışık koşullarında daha iyi performans sergilediğini dile getiren Mann, ışığın yetersiz kaldığı durumlarda gren seviyesinin az olduğunu ve daha hızlı odaklama yapılabildiğini belirtti. iPhone X’te 28 mm f / 1.8 ve 52 mm f / 2.4 (daha önce 56 mm f / 2.8mm) çift kamera yer aldığını hatırlatalım. OLED teknolojisi sayesinde iPhone X’teki ekranın siyahlarda çok başarılı olduğunu söyleyen Mann, ekranın iPhone 8 Plus’tan çok daha iyi olduğunu vurguladı.

iPhone X’in kamerası ne gibi yenilikler sunuyor?

Bir önceki modellerde kullanılan sensöre kıyasla daha hızlı ve daha büyük sensörü bünyesinde barındıran iPhone X, daha parlak fotoğraflara çekebiliyor. 12 megapiksel çözünürlüğe sahip olan iPhone X’in kameralarında F/1.8 ve F/2.4 diyafram kullanılıyor.

Diyafram değerinin F/1.8 olması sayesinde düşük ışıkta daha aydınlık fotoğraflar çekmeye imkan tanıyan telefon bokeh etkisi (arka planı bulanıklaştırma) yapılabilmeyi de mümkün kılıyor. iPhone X, bunu derinlik efekti özelliğiyle gerçekleştiriyor. iPhone X, saniyede 60 kare 4K ve saniyede 240 kare 1080p video kaydına imkan tanıyor. Telefonda selfie çekimler için 7 megapiksel FaceTime HD kamera bulunuyor.