reklamı kapat

POPÜLER

Uzun pozlama yöntemiyle çekilen harika fotoğraflar

Fotoğrafı genellikle anı yakalamak ve ölümsüzleştirmek için kullanıyoruz. Fakat uzun pozlama yöntemini kullanarak ışığın ve zamanın akışını kendi lehimize kullanarak, sanat eserini andıran fotoğraflar çekmek de mümkün. Bu haberimizde uzun pozlama yönteminin en iyi örneklerine yer veriyoruz.

Uzun pozlama fotoğraflarının nasıl çekildiğini anlatabilmek için önce bu yöntemden biraz bahsetmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi fotoğraf çekmek için deklanşöre dokunduğumuzda bir fotoğraf çekme sesi duyuyoruz. Eğer sahne değilse bu ses objektif girişinin bir anlığına kapandığı ve ışık alma sürecinin son bulmasıyla fotoğrafın çekildiğini gösteriyor. Profesyonel fotoğraf çekiminde ise objektif girişinin kapanmasını geciktirerek pozlama süresini artırmak mümkün. Artık akıllı telefonlarımızda da yer alan uzun pozlama özelliği sayesinde çekilen fotoğraflarda ışık oyunları yapmak ve geçen zaman hissini vermek daha kolay bir hal alıyor.

Uzun pozlama kimi zaman sadece birkaç saniye sürüyor. Kimi zaman ise birkaç saat sürebiliyor. Elbette bahsi geçen bu süre uzadıkça başarılı bir fotoğraf elde etmek daha zor bir hal alıyor. Ancak işini bilen bir fotoğrafçı olduğunuzda ortaya sanat eserlerini kıskandıracak güzellikle bir kare çıkıyor. Haberimizde yer alan fotoğraflar ise uzun pozlama yöntemiyle elde edilen en iyi örnekler arasında yer alıyor.