reklamı kapat

POPÜLER

Vatandaş bilgilerini satan sitelerin ardı arkası kesilmiyor

Vatandaş bilgilerini satan sitelerin ardı arkası kesilmiyor

Vatandaş bilgilerini satan sitelerin ardı arkası kesilmiyor. Maalesef artık bu sitelere erişim sağlamak da oldukça kolay.

Yıllar içerisinde farklı platformlardan çalınan yurttaş bilgileri son dönemde para kazanmak adına birleştirilerek ticari hale getiriliyor, vatandaş bilgilerini açık şekilde satan sitelerin / platformların ardı arkası kesilmiyor. Birgün’de yer alan habere göre bunlar arasına bir yenisi daha eklendi. Habere göre kişisel verilerin yayımlandığı bu yeni internet sitesinde, İçişleri Bakanlığı’nın Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’ndeki (MERNİS) “Ad-soyad, T.C. Kimlik numarası, aile, soy, adres, hastane bilgileri ile cep telefonu numaraları” paylaşılıyor. Üstelik tüm bu bilgilerin yer aldığı siteye VPN dahi kullanmadan ulaşılabildiği aktarılıyor. VIP sorgu bölümünde ise ücretli üyelik ile daha fazla bilgiye erişim sunuluyor. Haftalık 10 dolar, aylık 20 dolar ve yıllık ise 90 dolar üyelik ücreti ile “Evlilik, soyağacı, tapu, işyeri, meslek, ehliyet, araç, plaka, okul ve üniversite, ilaç ve İBAN” bilgilere ulaşılabildiği aktarılıyor. Birgün’ün gördüğü kadarıyla sitenin şu an 13 bin 328 kullanıcısı bulunuyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durumu BirGün’e değerlendiren İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi kurucusu avukat Gökhan Ahi, kişisel verileri çalmanın, yaymanın ve satmanın cezasına değinerek, “Kişisel veriler ile ilgili suçlar, Türk Ceza Kanunu’nun 135 ve 136’ncı maddelerinde tanımlanmıştır. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydeden kişilere, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilirken, bu verilerin özel nitelikli kişisel veriler olması halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak paylaşan, yayan veya ele geçiren kişilere ise iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Ayrıca kişisel verileri ile ilgili suçların, kamu görevlilerince ve belli mesleklere sahip kişilerce İşlenmesi halinde verilecek cezalar yarı oranında artırılmaktadır” ifadelerini kullanmış durumda.

Vatandaş bilgilerini satan sisteler yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER