reklamı kapat

POPÜLER

Vespa’nın geliştiricilerinden kullanıcısını takip edebilen robotik yol arkadaşı: Gita

İtalya merkezli şirket, geçtiğimiz süreçte otonom ve robotik geliştirme yapmak için kurduğu yeni şirketinin ilk ürünüyle kullanıcılarla buluşuyor.

Motosiklet ve türevi araçların üretimi konusunda Avrupa’nın en büyüğü olan Piaggio grubu, sektörünün General Motors’u olarak örnek gösterilebilir. Piaggio’yu doğrudan duymamış olabilirsiniz lakin Vespa dediğimizde eminiz ki aklınızda birşeyler şekillenmeye başlayacaktır. Vespa başta olmak üzere Moto Guzzi, Gilera ve Aprilia gibi markaların üreticisi olan Piaggio, bu sefer geleceğin taşımacılık karşımıza çıktı. Otonom ve robotik geliştirme sürecinin ardından kullanıma hazır hale gelen Gita, sokakta gördüğümüzde dönüp tekrar bakma gereksinimi duyacağımız bir kullanımı beraberinde getiriyor.


Kasım ayının başında ikonik Vespa scooter modelinin elektrikli modelini tanıtan grup, robotik ürünlerin geliştirilmesi için 2015 yılında kurulan Piaggio Fast Forward markası altında ürettiği ilk ürünü Gita ile yeni bir segmente resmen giriş yapıyor. Projenin çıkış noktasıyla insanların eşyalarını taşıyabilecek bir yol arkadaşı tasarlamak. İtalyanca’da “Kısa gezinti” anlamına gelen Gita, harita varsa harita üzerinden yoksa kullanıcısını takip ederek hareket edebilme özelliğine sahip. 66 santimetrelik uzunluğa sahip olan ve yaklaşık 18 kilograma kadar yük çekebilme/taşıyabilme kapasitesi sunan Gita, saatte erişebildiği 35 kilometrelik hız değeriyle kullanıcısı bisiklet üzerindeyken bile takibini sürdürebiliyor. Resmi site üzerinden Gita ile ilgili detaylı bilgileri 2 Şubat Perşembe günü düzenlenecek etkinlikle duyuracağını açıklayan Piaggio Fast Forward’ın proje detaylarıysa şimdiden çoğu kişinin merakını kazanmış durumda.