reklamı kapat

POPÜLER

Satışlar resmen başladı; elektrikli Vespa scooter hakkında bilmeniz gerekenler [Video]

Kademeli olarak planlanan satışları Avrupa merkezli olarak başlayan elektrikli Vespa scooter, meraklılarıyla buluşmak için hazır.

Markasının tarihi için yeni bir dönüm noktası olarak karşımıza çıkacak olan elektrikli Vespa scooter, pek çok kişi tarafından merakla bekleniyor. Değişmekte olan ulaşım alışkanlarına bir cevap olarak kullanıcılarla buluşacak olan Elettrica isimli modelin kısa süre önce başlayan üretim sürecinin ardından, kademeli satışlarına geçme vakti de gelmiş bulunuyor. Piaggio tarafından yapılan resmi açıklama ile Avrupa bazlı olarak başladığı duyurulan satışların Türkiye’ye yansıması için de çok fazla beklememiz gerekmeyecek. Bu yıl bitmeden ülkemizde de satışa sunulması beklenen Vespa Elettrica, teslimatları kısa süre içerisinde yapılmak üzere ön sipariş üzerinden satın alınabilecek. Şimdilik sadece 19 ülke bazlı olarak kabul edilen siparişler için belirlenen fiyat ise 6.390 euro. Bu da dolar bazında yaklaşık 7.400 birime denk. Ödeme kolaylığı konusunda da ayrı bir kampanya başlatan Piaggio, aylık 100 euro gibi bir rakam üzerinden taksitlendirme planlaması da yapmış durumda.

Hibrit seçenek de yolda

2019 itibarıyla Amerika ve Asya pazarında da satılacak olan elektrikli Vespa scooter için satın alma planı yapanların bilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle şunun altını çizmek gerekiyor ki, bu motosiklet içten yanmalı sınıfında 50cc‘lik bir modele denk. Teknik kısıma baktığımızda ise 5,4 beygirlik maksimum güç ve 200 Nm tork değerleri ilk adımda ön plana çıkıyor. Kullanıcıları en çok ilgilendirecek olan menzil kısmında ise 100 kilometrelik bir kullanım söz konusu. Bataryanın 4 saatte tamamen dolu hale gelebileceği de önemli noktalardan bir tanesi. Tabi ki işin içerisinde bir de bataryanın ne kadar uzun ömürlü olabildiği sorusu var. Resmi veriler bu noktada bizlere 1.000 kez şarj ettikten sonra ömrün sadece yüzde 20 düştüğünü gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürüş modlarına göre değişmekle birlikte en az 30 km/s hıza erişebilecek olan Vesa Elettrica’nın en fazla 70 km/s’lik rakama erişmesi bekleniyor. İleriki vadede Elettrica X adıyla çıkacak olan ikinci bir versiyonun bilgisini veren Vespa, bu modelde hibrit teknolojisine yer verecek. Elektrikli ve benzinli motorun bir arada kullanılacağı bu versiyonun menzil değeriyse 200 kilometre olarak paylaşılıyor. Kısa süre içerisinde Türkiye için de gelişmeleriyle karşımıza çıkmasını beklediğimiz modelle ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.