reklamı kapat

POPÜLER

Vive bileklik, saldırıya uğradığınızda yakınlarınıza haber veriyor [Video]

İçkili ortamlarda arkadaş ve dostlarınızla kafa dağıtmak keyifli olsa da, belirli eşikleri geçtiğimizde doğru karar verme ve kendimizi kontrol etme yetimizi kaybedebiliyoruz. Bu durum, taciz ve saldırıya uğrama olasılığı yüksek olan kadınlar için özellikle sorun teşkil ediyor. Bir tür eşlikçi cihaz (companion device) olarak geliştirilen Vive bileklik, üzerindeki transdermal alkol sensör, jiroskop ve ivme ölçer sayesinde kullanıcıyı bu tür tehlikelere karşı korumayı hedefliyor.

Microsoft Research Faculty Summit Design Expo 2014‘te en iyi ürün konsepti ödülünü alan Vive, anlaşılacağı üzere henüz bir konseptten ibaret olmakla birlikte, giyilebilir teknolojinin kullanım alanını ne yönde genişletebileceğimize ilişkin ipuçları veriyor. Gençler tarafından yine gençler için geliştirilen bu bilekliğin arkasındaki ekip, üniversite öğrencilerinin en çok alkollüyken saldırıya uğradığını fark ederek kullanıcıyı strese sokmadan koruyabilecek bir cihaz geliştirmeye karar vermiş.

vive
Vive adı verilen bileklik konseptinde, bilekliğin üzerinde kişinin kanındaki alkolü saptamak üzere transdermal alkol sensörüyle birlikte vücuttaki sıvı seviyesini ölçen bir sensör bulunuyor. Ayrıca kullanıcının hareket şeklindeki değişiklikleri saptamak için de bir jiroskop ve ivme ölçer eklenmiş. Bu sayede örneğin kullanıcının kendinden geçmesi veya yere yığılması gibi durumlar saptanabiliyor. Bu tip bir durum saptandığında Vive kendiliğinden yardım çağrısı gönderiyor. Eşleştirildiği cihaza Bluetooth üzerinden bağlanması ön görülen Vive’ın, Wi-Fi ve GPS sinyallerinden faydalanarak konum bilgisi iletebileceği düşünülüyor.

Arada bir titreyen Vive bileklik, kullanıcıdan ayık ve güvende olduğuna ilişkin geri bildirim istiyor. Kullanıcı çevresindekilere belli etmeden, bilekliği hafifçe kavrayarak geri bildirimde bulunabiliyor. Kullanıcı geri bildirimde bulunmazsa, kullanıcının önceden belirlediği acil durum kişilerine tümüne uyarı gönderiliyor.

Vive’ı geliştiren ekip, konsepti gerçek bir cihaz halinde getirip piyasaya sürmek istediğini belirtiyor. Prototipin ne zaman hazır olacağı veya ürünün potansiyel fiyatı belirtilmiyor; ancak Kickstarter benzeri bir platform üzerinden fon toplaması muhtemel olan Vive’la ilgili gelişmeleri yine LOG‘da bulabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR